Pri domácom vzdelávaní pomáha aj VÚDPaP

Spravodajstvo
Bratislava 27. marca (TASR) - Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP), priamo riadená organizácia ministerstva školstva, je počas prerušenia vyučovania v školách nápomocný nielen učiteľom, školským špeciálnym pedagógom a sociálnym pedagógom, školským psychológom, asistentom učiteľa, ale aj rodičom a žiakom. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
      
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) uviedol, že sa snažia o to, aby bolo ministerstvo školstva orgánom, ktorý bude oporou pre školy, rodičov a žiakov a bude im nápomocný. "Obzvlášť v tejto situácii je to dôležité. Som rád, že na rôznych frontoch vyvíjame úsilie, aby sme pomohli žiakom aj rodičom. Vieme, že pri žiakoch zo znevýhodneného prostredia školu úplne nahradiť nedokážeme. Ale verím, že aspoň takýmito opatreniami dokážeme čiastočne kompenzovať vzniknutú situáciu," povedal.
      
VÚDPaP ponúkol novú formu podpory ihneď po zatvorení škôl a zriadil krízové telefónne linky a emailovú komunikáciu pre rodičov, učiteľov či odborných zamestnancov. Prostredníctvom nich sa môžu pýtať, ako dieťaťu vysvetliť situáciu súvisiacu so šírením nového koronavírusu, ale aj ako ho vzdelávať doma, ak ide o dieťa so zmyslovým, zdravotným alebo iným znevýhodnením alebo má špecifické vývinové poruchy učenia. Pre rodičov, ktorí akútne potrebujú podporu psychológa, je dostupná samostatná telefonická linka a taktiež nonstop podpora prostredníctvom emailu koronavirus@vudpap.sk.
      
Bezplatná telefonická zelená linka 0800 864 833 je k dispozícii nielen rodičom, ale aj tínedžerom v krízových situáciách. "Na neočakávané situácie musíme byť pripravení. Všetci, ktorých sa to týka. Teraz sú to školy, rodiny, učitelia, deti, my všetci. Ak sme nemali čas pripraviť sa, musíme reagovať rýchlo, pružne, efektívne. Nemôžeme si dovoliť nechať ich v tom samých," uviedla riaditeľka VÚDPaP Janette Motlová.
      
Ďalšou oblasťou pomoci zo strany VÚDPaP sú usmernenia školským poradniam, ako robiť dištančnou formou priame klientske stretnutia alebo ako identifikovať rizikových klientov, ktorí potrebujú podporu na udržanie duševného zdravia. VÚDPaP vydal aj sériu podporných materiálov.
      
Rezort školstva uviedol, že najväčšou výzvou pre VÚDPaP je práca s deťmi, ktoré sú v marginalizovaných rómskych komunitách a nemajú dostupnosť internetu ani možnosť vytlačiť si pracovné listy. Preto pracovníci VÚDPaP aktuálne riešia, akým spôsobom naštartovať spoluprácu s terénnymi sociálnymi pracovníkmi a komunitnými centrami. V záujme riešenia tohto problému VÚDPaP poskytuje on-line podporu pre odborných zamestnancov. Taktiež bol spustený on-line webinár, ako komunikovať s rodičmi z marginalizovaných rómskych komunít, ako im vysvetliť situáciu, čo ich čaká počas obdobia, keď sú deti doma a prístup k vzdelávaniu je oslabený.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie