Technologické firmy predstavili IT riešenia na boj s COVID-19

Spravodajstvo
Bratislava 24. marca (TASR) – Technologické firmy, ktoré založili občiansku iniciatívu hackvirus.sk, predstavili IT riešenia, ktoré by mohli pomôcť ľuďom v boji s pandémiou nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Informovali o tom predstavitelia technologických firiem v utorok na tlačovom brífingu.
      
Ako uviedli zakladatelia iniciatívy, na webovej stránke hackvirus.sk evidovali od začiatku iniciatívy, čiže od 12. marca, viac ako 950 nápadov od verejnosti, akým spôsobom by mohli technológie zlepšiť aktuálnu situáciu. Zároveň sa prihlásilo 150 dobrovoľníkov a programátorov, ktorí boli ochotní na riešeniach pracovať.
      
"Všetkým zaslaným nápadom či podnetom sme sa venovali, dôkladne sme ich preskúmali v rámci viackolového výberového konania, do finále sa dostalo 20 najlepších nápadov," povedal jeden zo zakladateľov platformy Juraj Gago. Niekoľko tímov programátorov pracovalo na rôznych konkrétnych zadaniach v rámci online hackathonu.
      
Výsledkom sú mobilné aplikácie. Jednou z nich je aplikácia na samoregistráciu občanov, ktorá umožňuje ľuďom požiadať o registráciu na vyšetrenie prítomnosti nového koronavírusu. "Aplikácia položí používateľovi niekoľko otázok týkajúcich sa príznakov, cestovateľskej anamnézy a výskytu ochorenia v okolí. Potom identifikuje človeka jednoduchým spôsobom cez fotografiu občianskeho preukazu a rozpoznanie jeho údajov. Všetky takto zozbierané údaje odošle bezpečným spôsobom do centrálnej evidencie," uviedli tvorcovia aplikácie. Túto aplikáciu sú technologické firmy pripravené odovzdať štátu.
      
Druhá mobilná aplikácia má za úlohu sledovanie nakazených ľudí. "Cieľom aplikácií je okrem získania informácie o pôvodcovi nákazy aj identifikácia ďalších potenciálnych pacientov, s ktorými sa pôvodca nákazy stretol v poslednom období," vysvetlili odborníci. Platforma chce všetky rozpracované projekty spojiť, aby priniesli jedno ucelené riešenie.
      
Vznikla však aj nová platforma Odborní dobrovoľníci, ktorá zhromažďuje všetkých odborníkov – dobrovoľníkov (študentov medicíny, sestry, farmaceutov, zubárov a podobne). "Cieľom je zhromaždiť všetkých ochotných a schopných dobrovoľníkov do jednej platformy, kde ich je možné edukovať, ale aj aktivizovať. V krízovom stave by mala platforma slúžiť pre nemocnice tak, aby ich vedeli v stave preťaženého zdravotného systému operatívne využiť," uviedli technologické firmy. Táto platforma bude sfinalizovaná do konca týždňa.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie