NÚDCH poskytuje psychologickú podporu pre rodičov, ktorí sú doma s deťmi

Spravodajstvo
Bratislava 21. marca (TASR) - V aktuálnej situácii týkajúcej sa pandémie nového koronavírusu a núdzového stavu Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) poskytuje psychologickú pomoc nielen pre svojich zdravotníkov, ale aj pre rodičov, ktorí trávia doma čas so svojimi deťmi.
      
"Nová situácia a s tým spojené pocity strachu, úzkosti a neistoty v súvislosti s množstvom informácií, ktoré sú nám dostupné, prinášajú aj negatíva, ktoré nám život robia ťažším. Mnoho správ, ktorými sme obklopení sú účelovo či nevedomky deformované, nepresné, prehnané či priamo vymyslené," hovorí generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. "Je náročné zorientovať sa v informačnom toku a jeho sledovanie prináša zvýšenú mieru neistoty a strachu," vysvetľuje dôvod zavedenia takejto služby pre verejnosť.
      
" Vnímam, že v týchto dňoch sa musíme všetci vyrovnať s mnohými obmedzeniami, neistotou, nedostatkom informácií. Práve preto mi príde veľmi dôležité poskytnúť našim detským pacientom a ich rodinám najlepšiu možnú podporu, akú dokážeme," hovorí klinický psychológ a koordinátor psychologickej podpory v NÚDCH Pavol Kardoš. Pocity ako strach a neistota sú v aktuálnej situácii podľa neho prirodzené a ľudia vďaka nim dokážu byť pozornejší a ostražitejší voči prijímaniu nových informácií a konať zodpovednejšie. Tiež dodávajú silu lepšie sa postarať o iných ľudí.
      
Psychológa môžu kontaktovať na www.psycholog.nudch.eu a pavol.kardos.psycholog@gmail.com. Na webe rodičia okrem informácií a psychologickej podpory nájdu aj odkazy na stránky s aktivitami pre príjemné strávenie času s deťmi.
      
"Je veľmi dôležité akceptovať svoje emócie, no snažiť sa im nepodliehať a udržať si odstup a racionálnu kontrolu," hovorí Kardoš. Ľudia a zvlášť zdravotníci by podľa neho mali byť empatickí, poskytovať pacientom a iným ľuďom podporu a porozumenie. Rovnako dôležité je prijímať informácie z overených zdrojov, dôverovať autoritám a odborníkom a dodržiavať hygienické odporúčania, teda nosiť rúška, dezinfikovať a obmedziť kontakt na nutnú mieru. Rovnako dôležité je rešpektovať pravidlá a nariadenia.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie