Portál otvorených dát je aj v anglickej verzii, prešiel aj redizajnom

Spravodajstvo
Bratislava 19. marca (TASR) – Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý hlavné mesto spustilo vlani v septembri, je už prístupný aj v anglickej verzii. Pre tých, ktorí nehovoria po slovensky, prišla táto jazyková verzia spolu s redizajnom stránky, ktorá má byť po novom intuitívnejšia a užívateľsky prístupnejšia. Pribudli tiež čísla o mestskej wifi. TASR o tom informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
      
"Teší ma, že naše mesto je opäť o niečo bližšie k verejnosti. Navyše viacero zmien sme zapracovali práve na základe spätnej väzby od ľudí," poznamenal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že na otvorenom portáli pribudli napríklad jednoduché piktogramy, ktoré aj grafickou formou pomôžu návštevníkom stránky v lepšej navigácii.
      
Novinkou je taktiež integrácia opendata portálu a systému mestskej wifi siete. Ľudia sa tak môžu dozvedieť, koľko užívateľov a v akých lokalitách bolo pripojených, stránka však ponúka aj grafy s historickým vývojom. "Pre niekoho môžu byť zaujímavé a užitočné informácie o tom, aká je priemerná dĺžka pripojenia či objem prenesených dát, z akých zariadení a operačných systémov sa návštevníci prihlasujú, či aký je zvolený jazyk ich zariadenia," poznamenal Lukáš Sojka, riaditeľ sekcie informatiky a dátovej politiky magistrátu.
      
Mesto zároveň reaguje aj na požiadavky odbornej verejnosti, informácie o používateľoch otvorenej verejnej mestskej wifi sú preto na portál nahrávané a zverejňované automaticky.
      
Open data alebo otvorené dáta sú rôzne údaje, ktoré majú verejné inštitúcie k dispozícii a v rámci transparentnosti ich bezplatne poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov, priestorové dáta z ciest, námestí, chodníkov či tratí vozidiel hromadnej dopravy. Ľudia tieto dáta môžu využívať na rôzne nekomerčné aj komerčné účely, ktoré majú v konečnom dôsledku zlepšiť kvalitu života v meste, napríklad vytvorenie aplikácie na parkovanie, efektívnejšie využívanie mestských bicyklov a ďalšie.
Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie