Pre neplatenie poistného je rozhodujúci deň vydania rozhodnutia o dôchodku

Spravodajstvo
Bratislava 26. februára (TASR) - Výnimky z platenia poistného, ktoré sa vzťahujú na poberateľov starobných dôchodkov, sa vzťahujú aj na zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť v SR a pritom má priznaný starobný dôchodok podľa právnych predpisov iného členského štátu EÚ.
      
"Priznanie starobného dôchodku podľa právnych predpisov iného členského štátu EÚ sa na účely platenia poistného na sociálne poistenie posudzuje rovnako ako priznanie slovenského starobného dôchodku. Na takýchto zamestnancov s pravidelným príjmom sa nevzťahuje poistenie v nezamestnanosti a ani poistné na invalidné poistenie. Ak ide o dohodára, za neho zamestnávateľ vykoná zrážku len na starobné poistenie," informuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
     
V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa upozorňuje, že od 1. januára 2020 je pre neplatenie poistného rozhodujúci deň vydania rozhodnutia o dôchodku, teda už nie deň, od ktorého je dôchodok priznaný. Zamestnanec by mal vo vlastnom záujme rozhodnutie o dôchodku zamestnávateľovi preukázať, pričom suma dôchodku nemusí byť viditeľná. Uvedené platí aj o invalidných dôchodkoch a v takom prípade je potrebné preukázať mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie