Mierny rast miery nezamestnanosti v januári je podľa analytikov pravidelným javom

Spravodajstvo
Bratislava 20. februára (TASR) – Miera nezamestnanosti z celkového počtu uchádzačov sa naďalej drží na úrovni okolo šiestich percent. V januári vzrástla o 0,1 percentuálneho bodu (p. b.), podobne ako evidovaná miera nezamestnanosti. Mierny januárový nárast je podľa analytikov Úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) pravidelným javom. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka je januárový nárast nezamestnanosti nižší, ako sa očakávalo.
      
"Nepriaznivé externé prostredie a oslabená výkonnosť priemyselných odvetví sa tak zatiaľ prejavili len v stlmení priaznivého vývoja miery nezamestnanosti," vysvetlili analytici NBS. Počas minulého roka podľa nich došlo k stabilizácii miery nezamestnanosti na historicky nízkych úrovniach, pričom rast zamestnanosti spomaľoval, ale vždy ostal v kladných číslach.
      
"Tohtoročný prírastok nezamestnaných bol predsa len nezvyčajne nízky," upozornil Koršňák s tým, že v porovnaní s minulým rokom tento január úrady práce evidovali o takmer 3.000 nových nezamestnaných menej. Upozorňuje napríklad na administratívne faktory, ktoré môžu januárové počty nezamestnaných ovplyvniť. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) mení počet ekonomicky aktívnych nezamestnaných len raz ročne, a to vždy v januári. Táto veličina sa používa pri výpočte miery nezamestnanosti. "Tento rok ich počet vzrástol o 0,4 % (10.000), čo štatisticky znížilo mieru nezamestnanosti o 0,02 p. b.," doplnil Koršňák.
      
Už na začiatku roka podľa analytika mierne schladenie na trhu práce naznačili voľné pracovné miesta. Ich počet sa znížil o takmer 1.500 na necelých 91.000. "Dynamika medziročného rastu voľných pracovných miest sa tak spomalila z 24,9 % na 12,3 %," spresnil Koršňák s tým, že toto spomalenie zvýraznil aj efekt zo zmeny legislatívy na začiatku minulého roka, kedy vznikla povinnosť hlásiť všetky voľné pracovné miesta, čo skokovo zvýšilo počet voľných pracovných miest v prvom kvartáli minulého roka.
      
Podľa analytika by mala spomaľujúca sa ekonomika generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce. "Návrat k výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti neočakávame ani v ďalších mesiacoch, skôr naopak," dodal Koršňák. V ekonomicky slabších slovenských regiónoch sa podľa neho nedá vylúčiť ani citeľnejší nárast miery nezamestnanosti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie