Vládou podporená investícia VW v Martine sa bude týkať elektromobility

Spravodajstvo
Bratislava 19. februára (TASR) – Nová investícia koncernu Volkswagen (VW) v závode Martin, ktorú podporila vláda, sa bude týkať výlučne elektromobility. Uviedol to v stredu po rokovaní vládneho kabinetu minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

"Máme záujem ďalej podporovať inovácie a všetky nové prvky, ktoré sú v automobilovom priemysle. Preto sme sa dnes rozhodli, že v rámci investičnej pomoci podporíme aktivitu firmy Volkswagen, ktorá má svoj závod nielen v Devínskej Novej Vsi, ale aj v Martine. Rozhodli sa investovať viac ako 14 miliónov eur do rozšírenia tamojšej výroby. Táto nová investícia sa bude týkať výlučne elektromobility. To znamená, že sa tam budú vyrábať dielce a súčiastky pre elektrotromobily, ktoré sa vyrábajú v rámci koncernu VW vo viac ako 60 modeloch," priblížil.

Nová investícia podľa neho zabezpečí okrem necelých dvoch desiatok nových pracovných miest aj stabilizáciu a prácu asi pre 160 ľudí, ktorí predtým pôsobili v závode na inej výrobnej linke.

Z materiálu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý v stredu schválila vláda, vyplýva, že najväčšia slovenská automobilka VW Slovakia dostane na rozšírenie výroby v martinskom závode od štátu úľavu na dani z príjmu vo výške 5,035 milióna eur. Firma plánuje rozšíriť kapacitu existujúcej prevádzkarne na výrobu diferenciálov na podporu výroby nových modelov elektromobilov. Do roku 2021 by mala vytvoriť 18 nových pracovných miest.

Výrobný závod VW v Martine bol ako špičkový strojársky závod založený v roku 2000, pričom od svojho vzniku sa sústredí najmä na produkciu komponentov pre prevodovky, podvozky a motory. Špecificky ide najmä o skrine diferenciálu, prírubové hriadele či brzdové kotúče.

Od roku 2016 sa závod orientuje aj na výrobu komponentov pre motory. V roku 2017 sa produktové portfólio v martinskom závode rozšírilo o výrobu ozubených vencov diferenciálu. Komponenty vyrábané v tomto závode sa montujú do viac ako 60 modelov značiek Volkswagen, Volkswagen Úžitkové vozidlá, Audi, Seat, Škoda a Porsche. Viac ako 90 % produkcie smeruje do koncernových závodov v Nemecku. Zvyšnú časť produkcie využíva do svojich prevodoviek bratislavský závod Volkswagen Slovakia. V roku 2018 závod v Martine vyrobil 33,6 milióna komponentov.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie