Výška nemocenských dávok sa na prelome rokov nemení

Spravodajstvo
Bratislava 19. februára (TASR) - Nemocenské dávky, to znamená nemocenské, materské, ošetrovné sa vyplácajú počas celej doby ich trvania v rovnakej výške tak, ako boli vypočítané ku dňu vzniku dôvodu na ich poskytnutie. Týka sa to aj tých poberateľov, ktorí mali v minulom roku dávky vypočítané z maximálneho denného vymeriavacieho základu a ktorých výplata pokračuje v tomto roku.
      
Dávky za január 2020 (vyplácané teraz vo februári) dostávajú teda v rovnakej výške ako v roku 2019, už priznané dávky sa neprepočítavajú. Maximálny denný vymeriavací základ platný od 1. januára 2020 sa už vyplácaných dávok netýka, vzťahuje sa len na tie dávky, na ktoré vznikne nárok v roku 2020.
      
"V roku 2020 vzrástol maximálny denný vymeriavací základ zo 62,7288 eura na 66,6083 eura. Nemocenské, spravidla 55 % denného vymeriavacieho základu, z dôvodu práceneschopnosti tak môže byť v roku 2020 pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci maximálne vo výške 1099,10 eura a pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci 1135,70 eura," informovala Sociálna poisťovňa (SP).  Materské, ako uviedla SP, 75 % z denného vymeriavacieho základu, sa vypláca maximálne vo výške 1498,70 eura mesačne (pri 30-dňovom mesiaci) alebo vo výške 1548,70 eura mesačne (pri 31-dňovom mesiaci). Ošetrovné (55 % denného vymeriavacieho základu), ktoré Sociálna poisťovňa podľa zákona vypláca maximálne za 10 dní, môže dosiahnuť maximálnu výšku 366,40 eura.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie