Študentkám nárok na materské automaticky nevzniká

Spravodajstvo
Bratislava 14. februára (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje študentky, že im nárok na materské automaticky nevzniká. Ich nárok na materské je podmienený okrem iného platením poistného do poisťovne.
      
"Keďže študenti stredných a vysokých škôl poistné na žiadny druh sociálneho poistenia platiť nemusia a neplatí ich za nich štát, dávku zo Sociálnej poisťovne dostať nemôžu," informuje hovorca poisťovne Peter Višváder.
      
Študentke vznikne nárok na materské jedine v dvoch prípadoch a to za predpokladu, že je popri štúdiu zamestnaná a z predmetnej činnosti jej vyplýva povinné nemocenské poistenie alebo si platí v Sociálnej poisťovni poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie sama.
      
Nárok na materské je podmienený existenciou nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytovanie materského alebo trvaním ochrannej lehoty k tomuto dňu. Pritom nemocenské poistenie musí trvať aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak sa rozhodne študentka pre dobrovoľné poistenie, musí ešte splniť aj podmienku riadneho a včasného platenia poistného.
      
V súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením treba uviesť skutočnosť, že výška materského sa vypočíta z vymeriavacieho základu, z ktorého poistenec platí poistné len vtedy, keď poistenie trvá aspoň 26 týždňov. Ak je poistné obdobie kratšie, materské sa vypočíta vždy z minimálneho vymeriavacieho základu. V súčasnosti je to 506,50 eura a to bez ohľadu na to, z akej sumy si reálne študentka respektíve iná dobrovoľne poistená osoba poistné platila.
      
V uplynulom roku vyplatila Sociálna poisťovňa priemerne mesačne 34.565 dávok materské v priemernej výške 722,75 eura.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie