Živnostníci po zániku živnosti nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti

Spravodajstvo
 Bratislava 13. februára (TASR) - Živnostníci v rámci svojich odvodov do Sociálnej poisťovne (SP) neplatia poistné v nezamestnanosti. Preto im v prípade ukončenia živnosti ani nevzniká nárok na túto dávku.
      
Nárok, podľa informácií poisťovne, majú iba na dávku nemocenské a časť odvodov putuje aj na ich budúce dôchodky. Ak si živnostník v prípade ukončenia živnosti chce nárokovať na dávku v nezamestnanosti, musí si takéto poistné platiť ako dobrovoľne poistená osoba. Vtedy, po splnení podmienky potrebného obdobia poistenia v nezamestnanosti – teda 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, živnostníkovi nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká. Podmienkou je aj to, že poistenie musí mať zaplatené včas a v správnej sume. SP preto upozorňuje všetky SZČO na túto skutočnosť, pretože často dochádza k omylom.
      
Sociálna poisťovňa evidovala k 31. 1. 2020 takmer 220.000 SZČO, ktoré platili povinné sociálne odvody.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie