Ako zabodovať vďaka životopisu? Vieme, na čo si dať pozor

Hľadám prácu
Životopis predstavuje základnú vizitku pred potenciálnym zamestnávateľom.

Vyčnievajte z radu

Personalisti veľakrát dostávajú na jedno voľné pracovné miesto obrovské množstvo životopisov. Ak sa uchádzate o nejakú pracovnú pozíciu, počítajte s tým, že budete pre personalistu predstavovať len ďalšieho Človeka-milión, aj keď vaše meno nie je práve Jozef Mak. Veľmi ťažko sa dá ovplyvniť poradie, v ktorom sa váš životopis vyskytne v e-mailovej schránke personalistu, ale vaše šance sa zvýšia, pokiaľ sa vyvarujete predvídateľným problémom. Dobrým spôsobom, ako sa odlíšiť od všetkých ostatných životopisov, je pred alebo po odoslaní životopisu telefonicky kontaktovať priamo spoločnosť alebo personalistu. Kandidát tak prejaví väčší záujem o prácu a zviditeľní sa.

Prvý dojem môže rozhodnúť

Je dôležité dbať nielen na obsah, ale aj na to, ako životopis pôsobí na prvý pohľad. Mnohokrát sa personalista nedostane ani k prvému riadku, pokiaľ ho na životopise ihneď niečo odradí. Môže to byť čokoľvek od zvoleného písma, počtu strán alebo formálnej (ne)úpravy. Či už kandidát zvolí klasický formát Európskeho životopisu alebo vlastné originálne prevedenie, treba myslieť na to, že font, veľkosť písma a riadkovanie sú tiež faktory, ktoré prispejú k prehľadnosti a prezentácii pred zamestnávateľom.

Kvalita nad kvantitou

Životopis by mal obsahovať údaje, ktoré sú potrebné alebo zaujímavé na výkon požadovaného zamestnania. Pokiaľ má kandidát veľa pracovných skúseností, je vhodné vyzdvihnúť tie, ktoré súvisia s danou ponukou pracovného miesta. Nie je nutné, ani žiaduce spomenúť všetky predchádzajúce skúsenosti od brigády na festivale, pokladníka v supermarkete až po finančného poradcu.

Ak sa hlásim na pozíciu operátora call centra, je lepšie zdôrazniť skúsenosti z administratívnych zamestnaní, s využívaním komunikačných, počítačových zručností, prípadne trpezlivosť a nie predchádzajúcu fyzicky náročnejšiu prácu, tvorivosť, dynamickosť. Spomenúť len tri zamestnania spolu s opisom práce a využívanými zručnosťami je vhodnejšie ako zapísať tri strany od vrchu až dolu. Stručný a prehľadný životopis zapôsobí lepšie ako celovečerné čítanie. Životopis treba pripraviť na mieru podľa vytúženého zamestnania, alebo si pripraviť viac verzií svojho životopisu podľa potreby.

Fotografia - áno alebo nie?

Fotografia nie je prvkom, ktorý by v životopise nutne musel figurovať. Je na vás, či sa rozhodnete doplniť obsah životopisu aj o vašu fotografiu alebo nie. Výhodou síce je, že si personalista životopis s fotografiou všimne okamžite, avšak fotografia nemusí zapôsobiť pozitívne. Neformálne fotografie z oslavy, svadby alebo dovolenky nie sú vhodnou voľbou. Fotografia v životopise by mala mať reprezentatívny charakter.

Tým sa myslí pracovný tím

Gramatické chyby, nesprávne použité čiarky, malé písmená vlastných mien a iné chyby sa v texte nevynímajú najlepšie, i keď sa kandidát práve neuchádza o pozíciu jazykového editora. Nie je možné uviesť v životopise zmysel pre detail ako jeden zo základných osobnostných predpokladov a zároveň urobiť v texte štyri preklepy. Pokiaľ si niekto nie je istý svojím pravopisom a úpravou, nie je vôbec zahanbujúce poprosiť blízkych o vyjadrenie názoru, či už kvôli gramatike alebo obsahu.

Radšej PDF

Pre človeka, ktorý týždenne rozpošle desiatky životopisov, je veľmi frustrujúce, ak nedostane žiadnu spätnú väzbu. Hlavným dôvodom je veľká konkurencia lepších kandidátov na prvý pohľad vhodnejších na danú pozíciu. Iné dôvody môžu byť úzko spojené s maličkosťami ohľadom životopisu. Nevhodný názov priloženého súboru môže tiež ovplyvniť, či váš e-mail skončí v odpadkovom koši e-mailovej schránky príjemcu. Nič sa nepokazí jednoznačným názvom súboru, ako napríklad „životopis“ alebo svoje celé meno. Prevažná väčšina ľudí posiela životopis v klasickom formáte .doc (Word) s nejednotným riadkovaním a odsekmi, pričom rovnako jednoduché, pôsobivejšie a hlavne istejšie je poslať životopis vo formáte .pdf.

Dvakrát meraj a raz rež

Pred každým odoslaním životopisu sa odporúča znova si aspoň letmo prebehnúť dokument očami a ubezpečiť sa, že všetky údaje sú správne. Predstavte si, že sa personalista dopracuje konečne k Vášmu zaujímavému životopisu, rozhodne sa kontaktovať Vás ihneď telefonicky, ale na životopise sa nenachádza žiadny telefónny kontakt, respektíve mobilné číslo nie je dostupné. Bez mihnutia oka personalista prejde na ďalší životopis v poradí.

Prvý krok k zamestnaniu

Životopis predstavuje jeden z prvých krokov pri hľadaní si zamestnania. Pri jeho písaní a zasielaní potenciálnemu zamestnávateľovi treba myslieť na to, že cieľom je nájsť si vhodnú prácu. Dôležité je životopis použiť, čiže reagovať na otvorené pracovné ponuky a oslovovať spoločnosti, pre ktoré by sme chceli pracovať. Hľadanie práce nie je vždy jednoduché a treba k nemu pristupovať ako k prvej pracovnej úlohe vytúženého zamestnania.
Pripravila: Lenka Beňačková - TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie