Ako zabodovať vďaka životopisu? Vieme, na čo si dať pozor

Hľadám prácu
Životopis predstavuje základnú vizitku pred potenciálnym zamestnávateľom alebo personalistom.

Vyčnievajte z radu

Tí dostávajú doslova stovky životopisov na jedno voľné pracovné miesto vyžadujúce si napríklad stredoškolské vzdelanie. Ak sa uchádzate o pozíciu administratívneho zamestnanca, počítajte s tým, že budete pre personalistu predstavovať len ďalšieho Človeka-milión, aj keď Vaše meno nie je práve Jozef Mak. Veľmi ťažko sa dá ovplyvniť poradie, v ktorom sa Váš životopis vyskytne v emailovej schránke personalistu, ale Vaše šance sa zvýšia, pokiaľ sa vyvarujete predvídateľným problémom. Dobrým spôsobom, ako sa odlíšiť od všetkých ostatných životopisov, je pred alebo po odoslaní životopisu telefonicky kontaktovať priamo spoločnosť alebo personalistu. Kandidát tak prejaví väčší záujem o prácu a zviditeľní sa.

Prvý pohľad môže rozhodnúť

Je dôležité dbať nielen na obsah, ale aj na to, ako životopis pôsobí na prvý pohľad. Mnohokrát sa personalista nedostane ani k prvému riadku, pokiaľ ho na životopise ihneď niečo odradí. Môže to byť čokoľvek od zvoleného písma, počtu strán alebo fotografie. Či už kandidát zvolí klasický formát Európskeho životopisu alebo vlastné originálne prevedenie, treba myslieť na to, že font, veľkosť písma a riadkovanie sú tiež faktory, ktoré prispejú k prehľadnosti a prezentácii pred zamestnávateľom.

Kvalita nad kvantitou

Životopis by mal obsahovať údaje, ktoré sú potrebné alebo zaujímavé na výkon požadovaného zamestnania. Pokiaľ má kandidát veľa pracovných skúseností, je vhodné vyzdvihnúť tie, ktoré súvisia s danou ponukou pracovného miesta. V každom prípade nie je nutné, ani žiaduce spomenúť všetky predchádzajúce skúsenosti od brigády na festivale, pokladníka v supermarkete až po finančného poradcu.

Ak sa hlásim na pozíciu operátora call centra, je lepšie zdôrazniť skúsenosti zo sedavých zamestnaní, s využívaním komunikačných, počítačových zručností, prípadne trpezlivosť a nie fyzicky náročnejšiu prácu, tvorivosť, dynamickosť. Spomenúť len tri zamestnania spolu s opisom práce a využívanými zručnosťami je vhodnejšie ako zapísať tri strany od vrchu až dolu. Dvojstranový, prehľadný a stručný životopis zapôsobí lepšie ako celovečerné čítanie. Životopis treba pripraviť na mieru podľa vytúženého zamestnania, alebo si pripraviť viac životopisov podľa potreby. V každom prípade, kvalitný, bezchybný obsah a súlad medzi uvedenými skúsenosťami a zručnosťami je dôležitejší ako počet strán.

Fotografia - áno alebo nie?

Koľkí z nás chcú pracovať v modelingu a koľkí z nás sa môžu popýšiť tým, že majú v rukáve fotografiu, na ktorej vyzerajú presne tak, ako sa chcú prezentovať pred budúcim zamestnávateľom? Mizivá menšina, ktorá odpovedala kladne na tieto otázky, má právo vložiť do životopisu aj fotografiu. Pokiaľ v požiadavkách pracovnej ponuky nie je uvedené, že je potrebná fotografia, lepšou voľbou je ponechať fotografie na sociálnej sieti dostupné len priateľom. Výhodou síce je, že si personalista životopis s fotografiou všimne okamžite, avšak fotografia nemusí zapôsobiť pozitívne. Veľmi nešťastnými a smiešnymi zároveň sú fotografie z oslavy, svadby alebo dovolenky.

Tým sa myslí pracovný tím

Gramatické chyby, nesprávne použité čiarky, malé písmená vlastných mien a iné chyby sa v texte nevynímajú najlepšie, i keď sa kandidát práve neuchádza o pozíciu jazykového editora. Nie je možné uviesť v životopise zmysel pre detail ako jeden zo základných osobnostných predpokladov a zároveň urobiť v texte štyri preklepy. Pokiaľ si niekto nie je istý svojím pravopisom a úpravou, nie je vôbec zahanbujúce poprosiť blízkych o vyjadrenie názoru, či už kvôli gramatike alebo obsahu.

Radšej PDF

Pre človeka, ktorý týždenne rozpošle desiatky životopisov, je veľmi frustrujúce, ak nedostane žiadnu spätnú väzbu. Hlavným dôvodom je veľká konkurencia lepších kandidátov na prvý pohľad vhodnejších na danú pozíciu. Iné dôvody môžu byť úzko spojené s maličkosťami ohľadom životopisu. Nevhodný názov priloženého súboru môže tiež ovplyvniť, či váš email skončí v odpadkovom koši emailovej schránky príjemcu. Nič sa nepokazí jednoznačným názvom súboru, ako napríklad „životopis“ alebo svoje celé meno. Je lepšie vyhnúť sa prezývkam kandidáta, ako napríklad Dunčo, Zlatovláska alebo Babu. Prevažná väčšina ľudí posiela životopis v klasickom formáte WORD s nejednotným riadkovaním a odsekmi, pričom rovnako jednoduché, pôsobivejšie a hlavne istejšie je poslať životopis vo formáte PDF.

Dvakrát meraj a raz rež

Pred každým odoslaním životopisu sa odporúča znova si aspoň letmo prebehnúť dokument očami a ubezpečiť sa, že všetky údaje sú správne. Predstavte si, že sa personalista dopracuje konečne k Vášmu zaujímavému životopisu, rozhodne sa kontaktovať Vás ihneď telefonicky, ale na životopise sa nenachádza žiadny telefónny kontakt, respektíve mobilné číslo nie je dostupné. Bez mihnutia oka personalista prejde na ďalší životopis v poradí, aj keď bol kontakt uvedený na inom mieste, napríklad v emaile.

Prvý krok k zamestnaniu

Koniec koncov, životopis predstavuje len jeden z prvých krokov pri hľadaní si zamestnania. Pri jeho písaní a zasielaní potenciálnemu zamestnávateľovi treba myslieť na to, že cieľom je nájsť si vhodnú prácu. Dôležité je životopis použiť, čiže reagovať na otvorené pracovné ponuky a oslovovať spoločnosti, pre ktoré by sme chceli pracovať. Hľadanie práce nie je vždy jednoduché a treba k nemu pristupovať ako k prvej pracovnej úlohe vytúženého zamestnania.
Pripravila: Lenka Beňačková - TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie