Menia sa pravidlá určovania dôchodkového veku

Spravodajstvo
Bratislava 28. novembra (TASR) - Od 1. júla 2019 nadobudol účinnosť ústavný zákon, ktorý garantuje, že dôchodkový vek je najviac 64 rokov. Ide o tzv. dôchodkový strop. Ako uviedli vo štvrtok v Bratislave predstavitelia Sociálnej poisťovne na stretnutí s médiami, na základe ústavného zákona bola následne prijatá novela o sociálnom poistení, ktorá od 1. januára 2020 určila dôchodkový vek všetkým poistencom. V praxi to znamená, že od 1. januára budúceho roku zákon v tabuľke konkrétne určuje dôchodkový vek podľa dátumu narodenia poistencov.
      
V prípade žien je dôchodkový strop stanovený na 63 rokov a šesť kalendárnych mesiacov, ak vychovali jedno dieťa, 63 rokov, ak vychovali dve deti, 62 rokov a šesť kalendárnych mesiacov, ak vychovali tri a viac detí.
      
Dôchodkový vek muža narodeného po 31. decembri 1957, ak sa mu zohľadňuje výchova dieťaťa, je uvedený v tabuľkách, ktoré tvoria prílohy zákona o sociálnom poistení. Novinkou je, že prestalo platiť každoročné určovanie dôchodkového veku tzv.dôchodkový automat a stanovený bol nový dôchodkový vek všetkým poistencom.
      
Muž má nárok na zohľadnenie výchovy dieťaťa len vtedy, ak ju nie je možné zohľadniť žene. Zohľadniť výchovu dieťaťa mužovi prichádza do úvahy napríklad z dôvodu smrti ženy pred dosiahnutím dôchodkového veku, alebo ak už vychovával deti po smrti matky. Zohľadní sa tiež vtedy, ak bolo mužovi dieťa zverené rozhodnutím súdu po rozvode manželstva.
      
Určovanie dôchodkového veku sa netýka poistencov, ktorí odpracovali potrebný počet rokov vo zvýhodnenej pracovnej kategórii, napríklad baníci, hutníci a podobne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie