SIH investuje do podpory začínajúcich podnikov

Spravodajstvo
Bratislava 21. novembra (TASR) – Dcérska firma štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Slovak Investment Holding (SIH) podporí prostredníctvom troch správcovských fondov sumou 68 miliónov eur začínajúce slovenské podniky. Každý z trojice fondov Vision Ventures, CB Investment Management (skupina Crowdberry) a Zero Gravity Capital (skupina Limerock Advisory a 0100 Ventures) má vyhradenú rovnakú maximálnu sumu 22,7 miliónov eur, pričom presná zmluvná čiastka pre každý fond bude závisieť od jeho výkonnosti. Informoval o tom vo štvrtok mediálny zástupca SIH, spoločnosť Dynamic relation 2000.
      
Prostriedky sú určené na podporu startupov, ktoré majú potenciál priniesť na slovenský trh nové a inovované produkty a služby. Investovať sa bude do podnikov, ktoré vznikli najviac pred tromi rokmi mimo Bratislavského samosprávneho kraja a najviac pred piatimi rokmi v Bratislavskom kraji, pričom až 90 % prostriedkov bude smerovať do projektov mimo Bratislavský samosprávny kraj.
      
"V tomto sektore je okrem iného dôležitá aj dôkladná analýza životaschopnosti projektov, preto sme radi, že spolupracujeme s partnermi, ktorí sú v tejto oblasti experti," uviedol generálny riaditeľ SIH Ivan Lesay.
      
Správcovia podporia firmy formou kapitálových alebo kvázi-kapitálových investícií. Investičné obdobie každého fondu začína podpisom investičných zmlúv vo štvrtom kvartáli 2019 a trvá až do konca roka 2023. Správcovia sú od podpisu zmlúv zodpovední za výber vhodných projektov, realizáciu investícií a vystúpenie z podnikov s cieľom zabezpečiť investorom najlepšie zhodnotenie zdrojov. Správcovia budú taktiež povinní postupovať v maximálnej možnej miere v súlade s odporúčaniami, postupmi a kódexmi asociácie Invest Europe.
      
Časť financií z tohto balíka v celkovom objeme 33 miliónov eur už SIH správcom fondov pridelil. Trenčiansky Vision Ventures už preto v minulom týždni podpísal memorandum o spolupráci s Priemyselným inovačným klastrom, podľa ktorého bude tento správca rizikového investičného fondu Vision Ventures Growth I podporovať investičným vstupom do startupov vybrané inovačné projekty.
      
SIH je akciová spoločnosť v 100 % vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky, malých a stredných podnikov, zdravotníctva a kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. SIH financuje projekty výlučne návratnou formou, a to pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie