Na Festival vedy a techniky AMAVET súťažiaci prihlásili 167 projektov

Spravodajstvo
Bratislava 6. novembra (TASR) – Do tohtoročného Festivalu vedy a techniky AMAVET 2019 sa zapojilo 255 mladých vedátorov a do 11 súťažných kategórií prihlásili 167 projektov, čo je rekordný počet za posledné štyri roky. Finále 22. ročníka podujatia, do ktorého postúpilo 80 projektov, sa uskutoční v priestoroch bratislavského výstaviska Incheba vo štvrtok (7. 11.) a v piatok (8. 11.). TASR o tom informoval Ján Nemec, koordinátor projektov AMAVET.
      
Zástupcovia odborných garantov z viacerých univerzít a Slovenskej technickej univerzity sú členmi odbornej hodnotiacej komisie. Tá sa tento rok skladá z 22 členov. "V deviatich kategóriách je potrebné ohodnotiť 86 projektov. Šesť projektov prezentujú súťažiaci z Belgicka a Ruska. Nezanedbateľný z pohľadu univerzít je aj záujem o podporu svojich budúcich študentov, ktorým aktivity AMAVET-u dávajú priestor zrealizovať svoj nápad," uviedol Nemec.
      
Vybraní víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET budú následne vyslaní obhájiť svoj projekt na národné a svetové vedecké súťaže a fóra vedeckovýskumnej činnosti mládeže.  
      
Jednou zo zaujímavostí tohtoročného festivalu sú dvaja najmladší, desaťroční účastníci. Ich projekty sa venujú skúmaniu podmienok života mäsožravých rastlín a podmienkam života kliešťa obyčajného. Častý víťaz a reprezentant Slovenska na mnohých zahraničných súťažiach Peter Škripko už nespĺňa štatút súťaže, pretože je už vysokoškolákom prvého ročníka, ale príde pomôcť s organizáciou. "Bez Festivalu vedy a techniky AMAVET si neviem predstaviť tento rok," vyjadril sa.
      
"Festival vedy a techniky AMAVET nie je len súťaž projektov žiakov, ale aj priestor na popularizáciu vedy a techniky na Slovensku," povedal Nemec. Počas 22. ročníka súťaže sa uskutočnia motivačné rozhovory Science talks. Účasť potvrdila napríklad "odchovankyňa" AMAVET-u Michaela Brchnelová, ktorá v Holandsku študuje hypersonickú aerodynamiku. Rozhovory o vesmíre doplní Juraj Tóth, prodekan pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Predstaví sa aj vedec Ján Tkáč, ktorý pôsobí v Chemickom ústave Slovenskej akadémie vied.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie