Na Slovensku pracuje vyše 118.550 cudzincov

Spravodajstvo
Bratislava 22. októbra (TASR) - Sociálna poisťovňa eviduje k 21. októbru 2019 zatiaľ 118.550 zamestnancov s inou ako slovenskou štátnou príslušnosťou, ktorí boli prihlásení na sociálne poistenie aspoň na jeden deň. Vlani bolo na sociálne poistenie prihlásených 120.710 takýchto zamestnancov – cudzincov.
      
"Ak bol cudzinec na území Slovenskej republiky zamestnancom, pričom tento právny vzťah ukončí, nemá žiadne oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Odhlásiť ho z registra poistencov najneskôr deň po skončení sa právneho vzťahu má povinnosť jeho zamestnávateľ," upozorňuje na to Peter Višváder, hovorca poisťovne.
      
Ak cudzinec vykonával zárobkovú činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba a bol aj povinne poistený ako SZČO, pričom živnosť ukončí, taktiež nemá žiadne oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni. To, že živnosť zanikla, oznámi poisťovni odbor živnostenského podnikania okresného úradu a následne Sociálna poisťovňa oznámi SZČO, že jej zanikla povinnosť platiť poistné.
      
Ak má cudzinec záujem o vystavenie potvrdenia o svojom sociálnom poistení na Slovensku, Sociálna poisťovňa mu ho na jeho požiadanie vydá. Taktiež si v súvislosti s nárokom na dávku v nezamestnanosti môže požiadať o vystavenie formulára PD U1. Obe potvrdenia vystavuje tá pobočka poisťovne, ktorá viedla jeho sociálne poistenie.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie