Ústredie práce skontroluje sprostredkovateľov zamestnania za úhradu

Spravodajstvo
Bratislava 9. októbra (TASR) - Ústredie práce si posvieti na činnosti sprostredkovateľov zamestnania za úhradu (SZÚ). Od 1. novembra tohto roka začína s výkonom kontrol agentúr. Upozorňuje na to na svojej webovej stránke.
      
"Predmetom kontroly je plnenie povinností sprostredkovateľov zamestnania za úhradu stanovených zákonom o službách zamestnanosti. Kontrolovaným obdobím je rok 2018," priblížilo ústredie práce. Takéto sprostredkovanie práce môže podľa platnej legislatívy vykonávať fyzická alebo právnická osoba a musí splniť určité podmienky. Musí mať napríklad viazanú živnosť či vysokoškolské vzdelanie najmenej prvého stupňa. Okrem toho si musí voči zamestnancovi plniť viaceré práva a povinnosti. S občanom musí uzatvoriť písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu, tá musí tiež spĺňať zákonom stanovené parametre.
      
Agentúra okrem toho musí poskytovať ústrediu práce údaje o rozsahu a štruktúre sprostredkovaných zamestnaní za úhradu, ako aj správu o svojej činnosti za uplynulý rok. "Za kontrolou zistený správny delikt, porušenie povinností SZÚ, ktoré mu ukladá zákon o službách zamestnanosti, uloží úrad práce pokutu a následne ústredie práce v týchto prípadoch podá podnet na miestne príslušné živnostenské úrady na ďalšie konanie vo veci zrušenia, prípadne pozastavenia činnosti sprostredkovania zamestnania za úhradu," upozornilo ústredie práce.
      
V súčasnosti na Slovensku podniká podľa živnostenského registra približne 2575 sprostredkovateľov zamestnania za úhradu a 78 má pozastavenú činnosť.
      
Ústredie práce má zároveň niekoľko odporúčaní pre zamestnancov, ako predísť sklamaniu pri spolupráci so SZÚ. Vždy by si mali preveriť, či má agentúra na sprostredkovanie zamestnania povolenie, zvoliť by mali osobné stretnutia so sprostredkovateľom v priestoroch agentúry, o pracovných ponukách by sa mali informovať detailne. Ústredie tiež odporúča čítať všetky dohody a zmluvy o sprostredkovaní práce ešte pred ich podpísaním. Upozorňuje aj na to, že za sprostredkované zamestnanie sa neplatia žiadne poplatky. "Podľa zákona o službách zamestnanosti môže sprostredkovateľ vyberať poplatok za služby súvisiace so sprostredkovaním zamestnania za úhradu len od právnickej osoby alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca," upozorňuje ústredie práce. Zamestnanci by si tiež mali vyžiadať kontakt na zamestnávateľa a vždy si preveriť jeho existenciu a spoluprácu s danou agentúrou.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie