EK odobrila návrh na relokáciu prostriedkov z IROP-u na výstavbu škôl

Spravodajstvo
Bratislava 18. septembra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude môcť časť alokácie v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) použiť na výstavbu nových školských areálov. Kraj uspel so svojou požiadavkou, ktorú zástupcovia vyššieho územného celku predniesli na zasadnutí sekcie Európskej komisie (EK), zaoberajúcej sa mestskou a regionálnou rozvojovou politikou.
      
Predseda BSK Juraj Droba na zasadnutí, ktoré sa konalo 11. septembra, poukázal na akútnu potrebu zvyšovania kapacít základných škôl v obciach bratislavského regiónu v dôsledku narastajúceho počtu obyvateľov satelitných obcí, ktorý sa do roku 2030 má zvýšiť o 161 percent, ale i zvýšeného náporu na kapacity v dôsledku nástupu na povinnú školskú dochádzku detí z materských škôl, ktorých kapacity boli v predchádzajúcom období zvyšované.
      
"Počet tried, ktoré je potrebné vytvoriť, už nie je možné riešiť len prostredníctvom dostavby či prístavby existujúcej infraštruktúry základných škôl. Je potrebné vybudovať úplne nové areály," ozrejmil šéf Bratislavského kraja.
      
BSK nebol v predchádzajúcom programovom období oprávnený čerpať prostriedky na základnú infraštruktúru, nemohol na rozdiel od iných krajov rekonštruovať ani svoje školské zariadenia. V súčasnom programovom období si BSK presadil, aby mohol rekonštruovať školy v zlom technickom stave a aktuálne sa usiluje o to, aby mu bolo povolené budovať aj úplne nové školské zariadenia. Súhlas komisie je výsledkom intenzívnych rokovaní, ktoré kraj inicioval už v minulom roku.
     
BSK naznačil, že suma, ktorá by pokryla akútne potreby, je na úrovni 30 miliónov eur. Presná suma použiteľná na relokáciu na výstavbu škôl zo zdrojov IROP-u nie je definitívne vyčíslená, bude sa o nej rokovať. Peniaze by mali byť presunuté z oblastí, v ktorých sa nevyčerpali financie.
      
BSK deklaroval na stretnutí v Bruseli aj svoju pripravenosť čerpať pridelené prostriedky.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie