Kam po strednej škole? Na ISTP.sk!

Školy a vzdelávanie

Pre každého, kto si nevie rady s otázkou, kam po strednej, je tu na pomoc portál ISTP. Po ukončení strednej školy sa mladí ľudia väčšinou rozhodujú, či budú ďalej pokračovať v štúdiu na vysokej škole alebo vstúpia na trh práce a budú si hľadať svoje prvé zamestnanie. V oboch prípadoch môžu využiť služby stránky ISTP.sk.

Učeniachtiví jednotlivci majú možnosť vytvoriť si konto žiaka/študenta, ktoré im pomôže s výberom správnej školy. Pokiaľ žiak nemá jasnú predstavu o svojej študijnej orientácii, vyplní si profil, ktorý systém následne vyhodnotí a odporučí žiakovi zamestnania, na ktoré sa hodí, spolu s odbormi, ktoré musí vyštudovať, aby mohol vykonávať odporučené zamestnanie a školami, ktoré dané odbory poskytujú. Najužitočnejším pomocníkom pre žiakov a študentov na ISTP je však EDUTIP. Jedná sa o informačno-poradenský nástroj v oblasti školského vzdelávania, ktorý v prehľadnej podobe poskytuje aktuálne informácie o školách, študijných/učebných odboroch a študijných programoch na Slovensku a o tom, na aké zamestnanie dané školy/odbory študentov pripravia. K dispozícii je aj ISTP TV, kde sa nachádzajú prezentačné videá o stredných i vysokých školách. Všetkým, ktorých zaujíma, aké zamestnania sú perspektívne a ktoré odbory sa oplatí študovať, odporúčame navštíviť stránku www.trendyprace.sk. Táto webová platforma prináša komplexné, prehľadné, objektívne, ale najmä aktuálne informácie o študijných odboroch, zamestnaniach, mzdách, uplatnení absolventov a vývoji na trhu práce, vďaka čomu pomáha mladým ľuďom pri voľbe vhodnej vzdelávacej dráhy.

Absolventi strednej školy, ktorí už nechcú ďalej študovať, si môžu vytvoriť konto bežného používateľa, ktoré im pomôže vstúpiť do sveta práce. Základom je vyplnenie osobného profilu, ktorý má niekoľko kľúčových funkcií. V prvom rade slúži na poradenské účely – ak sa absolvent nechce uplatniť v oblasti, ktorú vyštudoval a nevie, aká práca by mu „sadla“, systém mu odporučí zamestnania, na ktoré má najvhodnejšie predpoklady. V druhom rade je možné sprístupniť údaje uvedené v osobnom profile zamestnávateľom, vďaka čomu môžu firmy priamo osloviť uchádzača so zaujímavou ponukou práce. Užitočnou funkciou profilu je tiež automatické vytvorenie životopisu vo formáte Europass prostredníctvom jediného kliknutia myšou. Mladí si môžu na ISTP vyhľadávať pracovné ponuky, ktoré sú vhodné pre absolventov, vedia si pri hľadaní nastaviť stredoškolské vzdelanie, ako aj ďalšie požiadavky. Určite ocenia aj automatické zasielanie ponúk na ich e-mailovú adresu.

Nech už sa stredoškoláci rozhodnú o svojom budúcom smerovaní akokoľvek, ISTP je tu pre nich ako ich internetový sprievodca po strednej škole.

Pripravila: Ivana Koutná, Trexima Bratislava, spol. s r. o.   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie