Miera nezamestnanosti na Slovensku v 2. štvrťroku dosiahla 5,7 %

Spravodajstvo
Bratislava 6. septembra (TASR) - Nezamestnanosť na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka medziročne klesla takmer o pätinu a dosiahla 5,7 %. Vyplýva to zo spresnených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
      
Celkový počet nezamestnaných sa medziročne znížil o 14,6 % na 155.000 osôb, čo bola opäť najnižšia hodnota nezamestnanosti od začiatku jej merania. Tempo poklesu sa medziročne spomalilo o 4,1 p. b.
      
V prvom polroku tohto roka celkovo miera nezamestnanosti dosiahla 5,8 %. Medziročne sa tempo poklesu znížilo o 1,1 p. b. Počet nezamestnaných medziročne klesol o 16,2 % na 157.400 osôb.
      
U obidvoch pohlaví dosiahla nezamestnanosť v druhom štvrťroku tohto roka rovnakú hodnotu 5,7 %, pri medziročnom poklese u mužov o 0,5 p. b. a u žien o 1,5 p. b. V medzikvartálnom porovnaní klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 0,5 % na 159.200 osôb.
      
Z hľadiska veku tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných ľudia vo veku 35 až 49 rokov s podielom 33,7 % na celkovej nezamestnanosti. "V tejto vekovej kategórii sa tiež počet nezamestnaných znížil najvýraznejšie. Nezamestnanosť klesla aj v ostatných kategóriách s výnimkou 60 a viac ročných, kde sa počet nezamestnaných mierne zvýšil," priblížil ŠÚ SR.
      
Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 22,5 % z celkovej nezamestnanosti. Ich podiel sa medziročne znížil o 1,2 p. b. "Najvýraznejšie počet nezamestnaných klesol vo verejnej správe a v sociálnom zabezpečení. Nezamestnanosť sa zvýšila v štyroch odvetviach, medziročný prírastok však v žiadnom z nich nedosiahol hranicu tisíc osôb," doplnil ŠÚ SR.
      
Z hľadiska krajov klesla nezamestnanosť vo všetkých, relatívne najviac v Bratislavskom kraji o 28,8 % a v Košickom o 24 %. Regionálna miera nezamestnanosti dosiahla najvyššiu úroveň v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie