Mentálne postihnutých treba vzdelávať, tvrdia zástupcovia ZPMP v SR

Spravodajstvo
Bratislava 26. augusta (TASR) - Ľudia s mentálnym postihnutím potrebujú podporu aj v oblasti vzdelávania. „V predškolskom veku dieťa musí mať pre svoj rozvoj veľa podnetov, stimulácií a mnohostranný kontakt s ľuďmi. Hlavným zdrojom citových podnetov je rodina, no pre svoj zdravý vývoj potrebuje tiež bohaté kontakty s rovesníkmi,“ uvádzajú predstavitelia Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR.
      
Na Slovensku sú podľa riaditeľky združenia Ivety Mišovej špeciálne škôlky aj integrované škôlky, avšak nikto nezaručí rodine, že dieťa s mentálnym postihnutím bude do takejto škôlky prijaté. „Najmä ak má dieťa viacnásobné, kombinované postihnutie. Škôlky často povedia, že preňho nemajú vytvorené dostatočné podmienky,“ konštatuje Mišová. Možnosti pre takéto deti podľa nej závisia od miesta bydliska rodiny a dostupných služieb. „Dieťa môže navštevovať špeciálno-pedagogické poradne či detské integračné centrá, kde môže chodiť individuálne na pár hodín týždenne alebo pravidelne,“ priblížila. 
      
Žiakov s mentálnym postihnutím na Slovensku v minulosti vzdelávali v osobitných a pomocných školách a aj dnes sú vzdelávaní v špeciálnych základných školách. „Tradícia vzdelávať túto skupinu ľudí segregovane je na Slovensku mimoriadne silná a sieť špeciálnych a špecializovaných výchovno-vzdelávacích inštitúcií je hustá,“ tvrdí riaditeľka ZPMP v SR. Podľa nej je len málo ľudí s mentálnym postihnutím na Slovensku zaradených do bežnej školy.
      
Vzhľadom na postupnú implementáciu Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím predstavitelia ZPMP v SR predpokladajú, že v najbližších rokoch sa budú viesť široké diskusie o modeli inkluzívneho vzdelávania, postavenom predovšetkým na rovnosti všetkých ľudí a akceptácii toho, že niekto je iný. 
      
„Stotožňujeme sa s princípmi inkluzívneho vzdelávania, aj keď si uvedomujeme, že jeho zavedenie do praxe v podmienkach Slovenska bude mať veľa úskalí. Predpokladáme aj odpor zo strany rodičov a profesionálov,“ tvrdia zástupcovia ZPMP v SR. Takéto vzdelávanie považujú za mimoriadne dôležitý a efektívny nástroj v oblasti komunitnej starostlivosti o ľudí s mentálnym postihnutím a prostriedok zaradenia týchto ľudí do spoločnosti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie