Absolventi nemajú bezprostredne po ukončení štúdia žiadne povinnosti voči poisťovni

Spravodajstvo
Bratislava 22. augusta (TASR) - Absolventi stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia nemajú bezprostredne po jeho ukončení voči Sociálnej poisťovni nijaké povinnosti. Aktuálne je to najmä pre bývalých stredoškolákov, pretože poisťovňa za termín ukončenia stredoškolského štúdia považuje posledný deň letných prázdnin po záverečnom roku štúdia, čo je 31. augusta. Vysokoškolské štúdium sa z pohľadu poisťovne končí dňom zloženia štátnej záverečnej skúšky.
      
Táto nulová povinnosť platí aj vtedy, ak sa absolvent hneď po ukončení štúdia nezamestná, alebo ak sa rozhodne odísť do zahraničia, prípadne na ďalšie štúdium, za prácou alebo z iných dôvodov.
      
"Povinnosti absolventov štúdia voči Sociálnej poisťovni sa začínajú až pri vstupe do pracovného života. Ak sa bývalý študent zamestná na pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti voči poisťovni za neho bude od prvého dňa zamestnania plniť zamestnávateľ. Ak bývalý študent začne podnikať, alebo vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť a nadobudne na účely sociálneho poistenia právne postavenie SZČO, čakajú ho povinnosti ako každú inú SZČO.
      
Ak predtým nikdy nijakú samostatnú zárobkovú činnosť nevykonával, po prvý raz mu vzniknú povinnosti voči Sociálnej poisťovni až v nasledujúcom kalendárnom roku po tom, ako činnosť začal vykonávať v závislosti od výšky dosiahnutých príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
      
"Treba si však uvedomiť, že ten, kto si neplatí poistné na žiadny druh sociálneho poistenia a neplatí ho za neho nikto, nemá nárok na žiadnu dávku zo Sociálnej poisťovne. Podmienkou nároku na väčšinu dávok je totiž existencia sociálneho poistenia a jeho trvanie počas určitého obdobia. Pre bývalého študenta v takejto životnej situácii môže byť riešením inštitút dobrovoľného poistenia," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie