Koľko musíte pracovať, aby ste dosiahli aspoň minimálnu penziu

Spravodajstvo
Aká je výška minimálneho dôchodku a koho sa týka? Určite pri ňom netreba nič vybavovať, Sociálna poisťovňa sa oň postará sama.

Minimálny dôchodok má seniorovi zabezpečiť dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nemusel žiadať o pomoc v hmotnej núdzi. Sumu priznáva samotná Sociálna poisťovňa, netreba o ňu požiadať, penzista len dostane písomné vyrozumenie o zmene. Ako ďalej informuje poisťovňa na svojej webstránke, výška penzie je u každého individuálna. Od čoho závisí? Predovšetkým od počtu takzvaných kvalifikovaných rokov poistenca.

Koľko vám priznajú

Ak dôchodca získa 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia – čo je minimálny počet – patrí mu od januára 2019 dôchodok najmenej vo výške 278,90 eura. Táto suma sa upravila od januára 2019 v dôsledku zmeny životného minima, ktoré sa pred rokom zvýšilo zo sumy 199,48 na sumu 205,07 eura. Pre názorné priblíženie uveďme niekoľko príkladov zo života.

Príklad prvý

Dôchodcovi Sociálna poisťovňa v roku 2018 priznala starobný dôchodok a súčasne posúdila jeho nárok na minimálny dôchodok. Pretože získal 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, jeho starobný dôchodok vo výške 254,20 eura sa zvýšil na minimálny dôchodok 271,30 eura. Od 1. januára 2019 mu preto štát vypláca penziu za 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, a to vo výške 278,90 eura mesačne.

Príklad druhý

V konaní o starobnom dôchodku sa preukázalo, že penzista ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku získal 40 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia. Nemá nijaké iné dôchodkové príjmy, a preto mu poisťovňa odo dňa priznania dôchodku v roku 2018 zvýšila jeho starobný dôchodok 245,60 eura na minimálny dôchodok vo výške 313,20 eura.

Kto má nárok na minimálny dôchodok
Sú to tieto osoby:
– starobný dôchodca (aj keď mu predtým priznali predčasný starobný dôchodok)
– invalidný dôchodca po dovŕšení dôchodkového veku (bez ohľadu na mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť).

Podmienky na priznanie minimálneho dôchodku
– ak penzista získa najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia a súčasne
– ak úhrn všetkých jeho dôchodkových príjmov (napríklad súčet starobného a vdoveckého dôchodku je 250 eur mesačne) je nižší než minimálny dôchodok a súčasne
– ak požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok.
Zdroj: red, run (Hospodárske noviny)  Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie tohto článku je bez predchádzajúceho písomného súhlasu Hospodárskych novín porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie