V Bratislave chýbajú najmä učitelia prvého stupňa, tvrdia mestské časti

Školy a vzdelávanie
Bratislava 7. augusta (TASR) – V Bratislave pred začiatkom nového školského roka 2019/2020 chýbajú učitelia. Dopyt je najmä po učiteľoch prvého stupňa a materských škôl, ktorých je v hlavnom meste nedostatok. Pre TASR sa na tom zhodli viaceré mestské časti Bratislavy.

Na portáli pre učiteľov edujobs.sk bolo 25. júla voľných 744 voľných miest, z toho 423 práve v Bratislavskom kraji. V utorok (6. 8.) to bolo 843 ponúk, z toho 483 miest v Bratislavskom kraji. Najviac ponúk bolo celoslovensky zverejnených na chýbajúce miesta učiteľov druhého stupňa (211), nasledovali učitelia stredných škôl (118), prvého stupňa (117) a materských škôl (84). Čo sa týka Bratislavského kraja, situácia je podobná, chýbajú najmä učitelia prvého a druhého stupňa, stredných a materských škôl.

Nedostatok učiteľov trápi aj najväčšiu bratislavskú mestskú časť Petržalka. "Chýbajú desiati učitelia na prvom stupni základných škôl, sedem vychovávateľov v školských kluboch detí, učitelia matematiky, fyziky, informatiky, anglického a nemeckého jazyka na druhom stupni. Okrem toho potrebujeme šesť učiteliek do materských škôl, ale aj troch asistentov učiteľov do materských škôl," povedala pre TASR Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou mestskej časti Petržalka. Ako doplnila, do základných škôl potrebujú 23 asistentov učiteľov.

Situácia v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto je podobná. "Je nedostatok učiteľov prvého stupňa, po ktorých je v Bratislave mimoriadny dopyt. Potrebujeme aj kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, ktorí majú v Bratislave mnohé možnosti lepšieho finančného ohodnotenia," poznamenal pre TASR hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger. Dodal, že záujem je aj o kvalifikovaných učiteľov prírodovedných predmetov.

Riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová pre TASR potvrdila, že viaceré materské a základné školy v tejto mestskej časti hľadali, respektíve stále hľadajú do svojich radov nových učiteľov. "Väčšinou sú to učitelia prvého stupňa a materských škôl, ale potrebujeme aj vychovávateľov, učiteľov matematiky, fyziky a cudzích jazykov," potvrdila.

Aj v bratislavskej mestskej časti Lamač evidujú chýbajúcich učiteľov. Ako uviedla pre TASR Hana Ifková z referátu prevádzky škôl, školských a predškolských zariadení, športovísk a detských ihrísk Miestneho úradu mestskej časti Bratislava - Lamač, na Základnej škole na Malokarpatskom námestí absentujú napríklad dve učiteľky prvého stupňa, dve vychovávateľky a jeden špeciálny pedagóg. Hovorca mestskej časti Karlova Ves Branislav Heldes pre TASR poznamenal, že počas prázdnin v materských školách obsadili štyri voľné miesta, aktuálne chýbajú ešte dve učiteľky. "Na základných školách evidujeme nedostatok učiteliek pre prvý stupeň. Momentálne chýba aj učiteľ nemeckého jazyka," uzavrel.

V Bratislave chýbajú na školách i kuchárky a upratovačky,zhodli sa mestské časti

Bratislava 7. augusta (TASR) – Okrem chýbajúcich učiteľov absentujú pred začiatkom školského roka 2019/2020 v bratislavských školských zariadeniach aj nepedagogickí pracovníci. Viaceré bratislavské mestské časti sa pre TASR zhodli na tom, že evidujú voľné pracovné miesta najmä pre kuchárov, pomocný personál do školských jedální, ale aj upratovačky.

Voľné pracovné miesta na nepedagogické pozície v školských zariadeniach eviduje aj portál pre učiteľov edujobs.sk. Najviac miest bolo v utorok (6. 8.) voľných v Bratislavskom kraji pre kuchárov (31), hlavných kuchárov (12) a upratovačky (22). "Je to z dôvodu minimálnej mzdy, keďže všade inde si zarobia viac, než im môže ponúknuť škola," povedal pre TASR hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger.

Riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová pre TASR pripomenula, že v súvislosti s obedmi zadarmo museli do jedální prijať viacero kuchárov a pomocných síl. "Stále máme niekoľko týchto pozícií neobsadených," dodala. V rámci realizácie dotácie na stravu základné školy v pôsobnosti mestskej časti Petržalka aktuálne potrebujú 15 zamestnancov. "Evidujú najmä nedostatok pomocných síl do školských jedální," povedala Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu s tým, že okrem toho absentujú aj upratovačky.

V bratislavskej Karlovej Vsi sú rovnako neobsadené miesta kuchárok, pomocných kuchárov a pracovníkov v prevádzke školských jedální pri materských, ale aj základných školách. Podľa hovorcu mestskej časti Karlova Ves Branislava Heldesa pracujú na týchto miestach často aj staršie zamestnankyne v dôchodkovom veku. "Z nepedagogických zamestnancov chýba na základných školách napríklad kuchár, zaučený kuchár a pracovník v prevádzke v školskej jedálni," dodal Heldes.

Aj v bratislavskej mestskej časti Lamač evidujú chýbajúci personál v kuchyniach školských jedální. Ako uviedla pre TASR Hana Ifková z referátu prevádzky škôl, školských a predškolských zariadení, športovísk a detských ihrísk Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Lamač, momentálne chýba jedna pomocná sila a od septembra bude potrebná ešte jedna kuchárka z dôvodu predpokladaného nárastu stravníkov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie