L. Ďuriš Nicholsonová je šéfkou Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti

Spravodajstvo
Brusel/Štrasburg/Bratislava 18. júla (TASR) - Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) bola vo štvrtok zvolená za predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL).
      
Za potvrdenie slovenskej europoslankyne do tejto funkcie hlasovalo 38 členov 55-členného výboru, 14 bolo proti a traja sa hlasovania zdržali.
      
Pôvodne bola za šéfku tohto výboru, ktorý v rámci politických dohôd medzi siedmimi politickými frakciami pripadol frakcii ECR, nominovaná bývalá poľská premiérka a teraz europoslankyňa Beata Szydlová. 
      
Tá však doplatila na blokovanie zo strany liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorej členovia sa rozhodli bojkotovať kandidátov na predsednícke a podpredsednícke funkcie vo výboroch EP z populistických hnutí a tiež z tých politických strán a krajín, voči ktorým má Európska komisia výhrady pre porušovanie princípov právneho štátu. 
      
Szydlová bola zvolená do europarlamentu za stranu Právo a spravodlivosť (PiS).
      
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa ako členka ECR zásluhou tejto situácie ocitla v hre o predsednícke kreslo prestížneho výboru; ináč hrozilo, že táto funkcia pripadne inej politickej skupine.
      
Slovenská europoslankyňa sa vo svojom príhovore poďakovala za túto príležitosť, zdôraznila, že je v rámci výboru ochotná konštruktívne spolupracovať s členmi všetkých politických frakcií a vyzvala ich, aby si prípadné spory riešili v pléne EP, a nie na pôde výboru.
      
Slovensko má iba dve ženy v Európskom parlamente a obom sa podarilo získať zaujímavé funkcie. Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) sa stala jednou z kvestoriek zákonodarného zboru EÚ. Obe poslankyne by mali zastávať tieto funkcie v prvom, dvaapolročnom volebnom období europarlamentu (do januára 2022).

Ďuriš Nicholsonová sa ako šéfka výboru EMPL zameria najmä na sociálne témy

Bratislava/Brusel/Štrasburg 18. júla (TASR) - Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá bola vo štvrtok v Európskom parlamente (EP) zvolená za predsedníčku Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), upozornila, že jej prioritami na čele tohto výboru budú najmä sociálne témy.
      
Do tejto funkcie ju nominovala politická frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) po niekoľkých dňoch turbulentných rokovaní, ktoré nasledovali po neúspešnom pokuse poľskej europoslankyne a bývalej premiérky Beaty Szydlovej získať šéfovanie tohto výboru.
      
Ďuriš Nicholsonová v správe pre médiá zdôraznila, že v histórií členstva SR v Európskej únii sa slovenským europoslancom ešte nikdy nepodarilo obsadiť takú významnú pozíciu. V novom zložení europarlamentu bude predsedať jednému z pracovných výborov ako jediná z 13 slovenských europoslancov.
      
"Som výsledkom politických rokovaní, ale chcem byť začiatkom politického zmierenia a konštruktívneho dialógu s cieľom výrazne zlepšiť život našich občanov," uviedla počas svojho prvého šéfovania tomuto výboru.
      
Podľa svojich slov považuje zvolenie za predsedníčku výboru EMPL v prvom rade za veľkú poctu, ale tiež za obrovský záväzok pokračovať v práci, ktorú začala už vo svojej rodnej krajine. "Sociálne problémy nepoznajú hranice a bude teraz mojou náplňou práce, aby sa našli najlepšie riešenia na európskej úrovni," opísala situáciu.
      
Poslankyňa upozornila, že má k dispozícii až 28 rôznych vzorov - podľa 28 členských štátov - na výmenu najlepších postupov. Dodala však, že hlavným predpokladom bude, aby sa europoslanci, členovia tohto výboru, vedeli dohodnúť otvorene a na základe argumentov a konkrétnych údajov.
      
Jej hlavným poslaním ako predsedníčky výboru bude vytvoriť prostredie, ktoré bude ideálnym priestorom na diskusie, kde každý člen bude mať svoj hlas bez ohľadu na veľkosť alebo vplyv domovského členského štátu. Aj preto už počas prvej schôdze, ktorú viedla, vyzvala svojich kolegov, aby nechali bokom rozdiely a politický marketing a sústredili sa na to, čo ich môže spojiť - na úprimnú snahu pomôcť občanom, a to bez rozdielov.
      
Ďuriš Nicholsonová už počas kampane do eurovolieb deklarovala, že hlavnými témami, ktorým sa bude v Európskom parlamente venovať, budú sociálne témy, akými sú zosúlaďovanie rodinného a pracovného života, pomoc zdravotne ťažko postihnutým občanom, ale aj aktívne starnutie a inklúzia sociálne vylúčených spoločenstiev. 
      
Uviedla, že chce využiť všetky svoje dlhoročné skúsenosti z oblasti tvorby sociálnej a zamestnaneckej politiky a tiež nefalšované nadšenie pre túto tému, aby svojich kolegov - a najmä slovenských občanov - nesklamala.
Zdroj, foto: TASR   
"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie