NÚCEM vyvíja overovacie testy, ktoré budú komplexnejšie merať vedomosti žiakov

Spravodajstvo
Bratislava 9. júla (TASR) – Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) spolu s odborníkmi zo zahraničia vyvíja overovacie testy, ktoré by mali komplexnejšie merať vedomosti a zručnosti žiakov. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojej internetovej stránke. 
      
NÚCEM zorganizoval koncom júna workshop pre odborníkov na tvorbu testov so zameraním na matematiku a slovenský jazyk. Zahraničný projektový tím tvoria odborníci na štatistiku a metodiku meraní z Nemecka a Estónska. Počas trvania projektu Vyvíjanie kriteriálnych testov pre primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie na Slovensku sa v rokoch 2019 – 2021 uskutočnia v Bratislave štyri workshopy pre tvorcov testov a metodikov na externú evalváciu so zameraním na matematiku a slovenský jazyk a literatúru v základných školách. Prvý workshop bol zameraný na tvorbu testovacieho rámca, teda plánu testu. Kým testy na Slovensku sú normatívnymi (porovnávacími), v Nemecku a aj v Estónsku využívajú takzvané kriteriálne (overovacie) testy.
      
"Hlavný dôvod, pre ktorý sme si našli zahraničných partnerov z výskumných inštitúcií v týchto progresívnych európskych krajinách, bol ten, aby nám odovzdali ich skúsenosti so zavedením kriteriálnych testov v ich systémoch vzdelávania," vysvetlila riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. Ako doplnila, na Slovensku už nestačí na základe výsledkov testov vedieť, že jeden žiak je úspešnejší ako druhý. "Chceme tiež našim žiakom, ich rodičom a učiteľom povedať, aký vzdelávací obsah a zručnosti má daný žiak na výbornej úrovni, a, naopak, kde má rezervy, respektíve čo sa musí ešte lepšie doučiť a v čom by mu mal učiteľ pomôcť, aby zvládol nadväzujúce náročnejšie učivo. A práve to je podstata takzvaných kriteriálnych testov," doplnila Kanovská. 
      
Slovensko chce získať skúsenosti od zahraničných partnerov pri plánovaní inovácií v národných testovaniach v budúcich rokoch. Vzdelávací systém v Estónsku je pre Slovensko z hľadiska hodnotenia žiakov zaujímavý aj v tom, že v školách využíva v čoraz väčšej miere elektronické testovanie. "Testy z matematiky a estónskeho jazyka vypĺňajú žiaci v treťom ročníku v základných školách len elektronicky. Postupne prechádzame na celoplošné elektronické testovanie aj u ôsmakov," uviedla Gunda Tireová, odborníčka na externú evalváciu a národná projektová manažérka pre meranie PISA z Estónska. Kanovská potvrdila, že Nemecko aj Estónsko sú pre Slovensko veľmi inšpiratívnymi krajinami. "Rovnako aj na Slovensku v budúcnosti plánujeme v školách využívať čoraz viac počítačov na elektronické testovania podobne ako Estónci. Nemecko má veľmi dobre a detailne rozpracovanú metodiku overovacích testovaní, čo nás odborne inšpiruje a posúva ďalej," uzatvorila Kanovská.
      
Ďalšie tri projektové workshopy sú plánované v období od septembra do mája 2020. V projekte budú vytvorené vzorové kriteriálne testy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry pre žiakov piateho a deviateho ročníka základných škôl. Tie budú následne experimentálne overené na pilotnej vzorke škôl.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie