Suma životného minima vzrástla o 2,5 %, stúpnu aj viaceré dávky

Spravodajstvo

Bratislava 1. júla (TASR) - Od 1. júla sa na Slovensku zvyšuje suma životného minima o 2,5 %. Stúpnu tak aj desiatky dávok a príspevkov od štátu.

Životné minimum sa pre prvú plnoletú fyzickú osobu zvýši na 210,20 eura, pre druhú plnoletú fyzickú osobu na 146,64 eura a pre nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa na 95,96 eura mesačne.

Sumy životného minima sa upravujú tak, že tie aktuálne sa vynásobia koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Ten bol podľa údajov Štatistického úradu SR za rozhodujúce obdobie 1,025. "Teší ma, že aj tento rok môžeme valorizáciou prilepšiť mladým rodinám a ohrozeným skupinám obyvateľov. Moja radosť je znásobená aj faktom, že od začiatku budúceho roka výrazne zvýšime rodičovský príspevok," skonštatoval v stanovisku pre médiá minister práce Ján Richter (Smer-SD). Upozornil na to, že pracujúcim rodičom by rodičovský príspevok mal stúpnuť o 150 eura mesačne. "Ide o veľmi razantné zvýšenie, ktoré by malo zmierniť ten veľký prepad z predošlého poberania materského," konštatuje Richter.

Dávky naviazané na životné minimum sa upravia buď k 1. júlu tohto roka alebo k januáru 2020 v závislosti od toho, ako úpravu danej dávky alebo príspevku stanovuje príslušná legislatívna norma. Od 1. júla sa napríklad zvyšuje peňažný príspevok na prepravu, resocializačný príspevok, náhradné výživné, ale aj príspevky na podporu náhradnej starostlivosti. Od januára budúceho roka vzrastie rodičovský príspevok, príspevky na vykonávanie absolventskej praxe, dávky v hmotnej núdzi či aktivačný príspevok.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie