Podnikatelia nenahlasujú kategóriu práce

Pre zamestnávateľov
Bratislava 28. júna (TASR) - Zamestnávatelia majú povinnosť do 30. 6. 2019 elektronicky oznámiť údaje o zamestnancoch, ktorí vykonávajú prácu zaradenú do druhej kategórie. Hlásenie môžu odoslať emailom priamo na Úrad verejného zdravotníctva alebo ho poslať cez slovensko.sk. Sankcia za nesplnenie povinnosti je od 150 eur až do  20.000 eur.
      
Podnikateľom teda zostáva posledný pracovný deň na to, aby nahlásili svojich zamestnancov na Úrad verejného zdravotníctva. Ide o zamestnancov, ktorí sú zaradení v 2. kategórii práce. Znamená to, že podnikateľ musí posúdiť pracovisko z hľadiska zdravotných rizík a podľa toho zaradiť zamestnancov do štyroch kategórií. 
      
Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) cez anketu v aplikácii BiznisInfo zistilo, že väčšina podnikateľov, až 55 %, vôbec netuší, že má túto povinnosť. Iba necelá tretina podnikateľov už hlásenie odoslala. Nájdu sa aj takí, ktorí sa rozhodli ignorovať oznamovanie druhej kategórie práce. 
      
"Zaraďovanie zamestnancov do 2. kategórie práce nie je jednoduché a ide o ďalšiu zbytočnú byrokratickú záťaž. Neexistuje žiadne praktické usmernenie, ktoré povolania patria do tejto kategórie. Každý zamestnávateľ si to musí zistiť sám alebo využiť služby konzultantov. Dá sa však povedať, že kancelárska práca môže byť zaradená v 1. alebo 2. kategórii práce v závislosti od konkrétnych charakteristík a dĺžky úväzku. Nahlasovacia povinnosť teda postihuje veľkú časť podnikateľov," zdôrazňuje Ján Solík zo Združenie mladých podnikateľov Slovenska.
      
Podľa neho aj tieto výsledky ukazujú, že ak sa ročne mení približne 400 právnych predpisov, tak tieto zmeny podnikatelia jednoducho nestíhajú sledovať.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie