V 3. štvrťroku budú naberať nových ľudí najmä hotelieri a reštaurácie

Spravodajstvo
Bratislava 12. júna (TASR) - V 3. štvrťroku tohto roka plánujú firmy naberať nových zamestnancov. Pracovné príležitosti budú pribúdať najmä v sektore ubytovania a stravovania. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti Manpower Group, ktorá zverejnila Index trhu práce na nadchádzajúci štvrťrok tohto roka. Do prieskumu sa zapojilo 750 slovenských zamestnávateľov.
      
Hodnota čistého indexu trhu práce pre SR dosiahla hodnotu 11 %. Znamená to, že percento zamestnávateľov, ktorí v 3. štvrťroku tohto roka plánujú zvyšovať počet svojich zamestnancov, je vyššie, než percento zamestnávateľov, ktorí plánujú počet zamestnancov zvyšovať. "Index vychádza veľmi pozitívne. Slovenskí zamestnávatelia sú veľmi optimistickí, pokiaľ ide o náborové plány. Na trhu práce je stále potreba nových zamestnancov, nevyzerá, že by tento trend mal oslabovať," uviedla v stredu na tlačovej konferencii konateľka spoločnosti Manpower Group pre Českú republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sú náborové plány firiem nezmenené a v medziročnom porovnaní klesli o tri percentuálne body (p. b.). "Zo slovenského trhu práce naďalej prichádzajú dobré správy, index trhu práce ukazuje dôveru zamestnávateľov a hlási pozitívne predpovede od druhého kvartálu 2014 a optimizmus od tej doby neochabuje," priblížila generálna manažérka Manpower Group SR Zuzana Rumiz. Tretí kvartál zároveň býva najsilnejšou časťou roka, dokazujú to aj štatistiky pracovných portálov. 
      
Náborové plány hlásia viaceré odvetvia. Najviac by mali nových ľudí prijímať firmy pôsobiace v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb, ďalej v oblasti poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu, priaznivé podmienky hlási aj veľkoobchod a maloobchod, firmy z oblasti financií, poistenia a nehnuteľností. Pokles náborových aktivít hlásia zamestnávatelia v oblasti ťažby nerastných surovín. "Evidujeme skoro 100.000 voľných pracovných miest. Chýbajú ľudia v strojárstve, v oblasti obsluhy strojov a zariadení, stavebníctve, doprave, chýbajú pracovníci služieb a technici," uviedla príklady Rumiz. Najmä počas leta hľadajú nových zamestnancov hotelieri či stravovacie služby.
      
Nových ľudí plánujú prijímať všetky typy podnikov. Najoptimistickejšie náborové plány hlásia veľké firmy s viac než 250 zamestnancami. Aj stredné a malé podniky očakávajú priaznivé náborové prostredie. Medziročne aj medzikvartálne však náborové plány mierne oslabli. V prípade veľkých firiem je medziročné oslabenie indexu o 8 p.b. a v malých podnikoch o štyri p.b. Index v prípade mikropodnikov a stredných podnikov je medziročne relatívne nezmenený.
      
Stále väčšou výzvou pre zamestnávateľov je nájdenie vhodných kandidátov na obsadenie voľných pracovných miest, čo vedie k rastu miezd a silnejúcej potrebe preškoľovania a rozvoja zamestnancov. Zároveň zamestnávatelia robia nábory aj v zahraničí, a to na kvalifikované aj menej kvalifikované pracovné pozície. "Firmy dávajú veľký dôraz na personálny marketing a investície do budovania značky," uviedla Rumiz.
      
Nárast počtu pracovných síl očakávajú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejší sú na západnom Slovensku, potom nasleduje stredné Slovensko a východné Slovensko.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie