Jarná ITAPA 2019 je najmä o digitalizácii a kybernetickej bezpečnosti

Spravodajstvo
Bratislava 28. mája (TASR) - Dátový štát, smart cities, eGovernment, kybernetická bezpečnosť a úplne komplexne digitálna transformácia sú nosnými témami tohtoročnej Jarnej ITAPY 2019, ktorá sa konala v utorok v Bratislave. Konferenciu, na ktorej sa zúčastnil aj Vuka Žugič, koordinátor OBSE pre ekonomické a environmentálne aktivity, otvoril podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
      
Podľa jeho slov Slovensko, ako jedna z prvých krajín v EÚ, už svoju Stratégiu digitálnej transformácie má, 7. mája 2019 ju schválil vládny kabinet. Tento komplexný a prierezový dokument reaguje na celosvetové technologické trendy, ktoré majú zásadný dosah na ekonomiku a spoločnosť, pričom na ne odpovedá a navrhuje riešenia.
      
"Hlavnou víziou našej národnej stratégie je urobiť zo Slovenska do roku 2030 modernú krajinu s inovačným a ekologickým priemyslom, ktorá bude schopná ťažiť z digitálnej ekonomiky založenej práve na dátach," zdôraznil vicepremiér.
      
Stratégia, ako uviedol, vychádza z priorít jednotného digitálneho trhu Európskej únie a je orientovaná na občana, presnejšie na digitálneho občana. Aktuálne sa pripravuje akčný plán, ktorý do roku 2022 uvedie ciele stratégie do praxe. Opatrenia akčného plánu sa koncentrujú do 5 prioritných oblastí, a to posilnenie inštitucionálneho zázemia pre zvýšenie inovatívnosti a schopnosti Slovenska čerpať nové digitálne fondy, významná podpora vzdelávania v oblasti digitálnych zručností, stimuly pre rast digitálneho hospodárstva založeného na dátach, zlepšenie služieb verejnej správy pomocou inovácií a rozvoj výskumu v oblasti umelej inteligencie. 
      
V roku 2019 predsedá Slovenská republika aj ďalšej významnej regionálnej organizácii, ktorou je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Digitálna transformácia sa v posledných rokoch naplno dotýka aj oblastí, za ktoré je zodpovedná táto organizácia.
      
Technologické zmeny majú komplexný dosah na bezpečnosť, či už ide o jej politicko-vojenskú, ekonomicko-environmentálnu alebo ľudsko-právnu dimenziu. Úspešné zvládnutie digitálnej transformácie osobitne vplýva na jej ekonomickú dimenziu, pretože priamo podmieňuje najdôležitejšie parametre ekonomickej bezpečnosti, ako sú ekonomický rast, konkurencieschopnosť, zamestnanosť, sociálna kohézia a inklúzia.
      
Vicepremiér vyzdvihol aj spoluprácu v rámci digitálnej koalície, ktorá bola založená pred dvomi rokmi. "V prípade, ak nebudeme ľudí digitálne vzdelávať, jedného dňa sa zobudíme a budeme mať na Slovensku armádu nezamestnaných. Preto som rád, že sme v spolupráci s IT Asociáciou Slovenska už v roku 2017 rozbehli Digitálnu koalíciu, ktorej cieľom je mobilizovať zlepšovanie digitálnych zručností občanov. Digitálna koalícia už dnes združuje 67 členov naprieč spektrom verejných, súkromných, akademických a občianskych organizácií a inštitúcií na Slovensku. Každý člen si pri vstupe do koalície sám stanovuje záväzky a dnes už ich je 219 na zvládnutie digitálnej transformácie spoločnosti," zdôraznil Raši.Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie