Digitálna transformácia zmení trh práce

Spravodajstvo
Bratislava/Paríž 23. mája (TASR) - V prípade, ak nebudeme ľudí digitálne vzdelávať, jedného dňa sa zobudíme a budeme mať na Slovensku armádu nezamestnaných. Digitálna revolúcia, ktorá zásadným spôsobom od základu overí stabilitu pilierov našej ekonomiky a prinesie nové spôsoby podnikania, si totiž vyžiada aj nové pracovné zručnosti a kompetencie. O budúcich formách zamestnania, potrebných zručnostiach a potrebe vyhovujúceho vzdelania v digitálnom veku, na ktorých podobe musí spolupracovať široká skupina spoločenských aktérov, hovoril v rámci zasadnutia Rady ministrov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.
      
Slovensko je veľmi úspešné v automobilovom priemysle, kde patrí medzi najväčších producentov na svete. „Automobilový priemysel sa vyvíja, pričom rôzne pracovné pozície sa časom zautomatizujú a nahradia robotmi. Tu už nie je otázka „či“, ale „kedy“, a tak sa môže náš úspešný príbeh čoskoro stať minulosťou,“ povedal vicepremiér Richard Raši. Ak sa neprispôsobíme a naši zamestnanci nezískajú vyhovujúce kompetencie, okrem armády nezamestnaných, ktorá sa môže stať realitou v dôsledku práve chýbajúcich kvalifikácií a zručností, stratíme aj konkurencieschopnosť. Táto téma je podľa podpredsedu vlády však oveľa širšia, má veľmi komplexný charakter a treba sa ňou intenzívne zaoberať.
      
Aby bolo možné tento proces systémovo uchopiť hneď od začiatku, vláda SR nedávno schválila Stratégiu digitálnej transformácie Slovenska do roku 2030. Materiál definuje priority a národnú politiku v oblasti digitálnej agendy. Jej hlavnou víziou je urobiť zo Slovenska do roku 2030 modernú krajinu s inovačným a ekologickým priemyslom, ktorá bude schopná ťažiť zo vzdelaných ľudí a rozvinutej digitálnej ekonomiky založenej na údajoch. V blízkej dobe bude na stratégiu nadväzovať prvý akčný plán desiatok opatrení, ktoré ju dostanú do praxe.
      
Keďže digitálna doba nie je už len scéna zo sci-fi filmu, musíme na ňu vhodne reagovať. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) tak už viacerými spôsobmi robí. Jednou aktivitou je IT Fitness Test, ktorý zisťuje úroveň digitálnych zručností obyvateľov. Našim cieľom je zmeniť prístup najmä smerom od základných škôl. Aby sa tak stalo, treba najskôr vzdelávať tých, ktorí budú vzdelávať ďalších, a to na Slovensku robíme cez iniciatívu IT Akadémia. Dobrých projektov je ale ďaleko viac. 
      
„Robíme maximum pre to, aby sme podporili iniciatívu Národná koalícia pre digitálne zručnosti a zamestnanosť a spoločne naprieč vládou, akademickým sektorom a IT spoločnosťami zvyšovali úroveň digitálnych schopností a zručností obyvateľov,“ vysvetlil Richard Raši. Slovensko sa vynakladá najväčšie možné úsilie na to, aby boli obyvatelia a zamestnanci na digitálnu transformáciu pripravení.
      
Potreby na trhu práce sa budú vplyvom digitálnej transformácie meniť, a tak OECD identifikovala súbor politických opatrení. Patrí medzi ne napríklad lepšie riadenie systému nadobúdania zručností, celoživotné vzdelávanie podľa potrieb pracovného trhu, posilnenie stredného odborného vzdelávania a podnikového vzdelávania či presnejšia klasifikácia a regulácia novovznikajúcich neštandardných foriem zamestnania. Zamerať sa však treba aj na tie služby zamestnanosti, ktoré poskytujú finančnú aj rekvalifikačnú podporu zamestnancom, ktorí si hľadajú novú prácu, pretože ich pracovné miesto pre automatizáciu zaniklo.
      
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odhaduje, že až 40 percent pracovných miest, ktoré v súčasnosti v niektorých krajinách OECD existujú, pre automatizáciu, robotizáciu a aplikáciu umelej inteligencie v priemysle zanikne. Najviac ohrozené vplyvom nových trendov sú práve Slovensko, Litva, Turecko a Grécko. Preto treba ľudí na trhu práce rekvalifikovať a robiť iné aktívne opatrenia.
      
V rámci slovenského predsedníctva sa na zasadnutí Rady ministrov OECD schválili odporúčania pre umelú inteligenciu, deklarácia k inováciám vo verejnom sektore a ďalšie významné dokumenty. Osobitným úspechom slovenského mandátu je, že dokázalo zabezpečiť k uvedeným strategickým materiálom aj podporu USA, čo sa nestalo za ostatné dva roky. Ministri 36 členských štátov nakoniec vyzvali OECD, aby ďalej intenzívne pokračovala v analyzovaní vhodných technických riešení a nástrojov pre úspešné zvládnutie digitálnej transformácie.


Jednou z dominantných tém zasadnutia Rady OECD boli digitálne zručnosti

Paríž 23. mája (TASR) – Jednou z dominantných tém zasadnutia Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na úrovni ministrov, ktoré sa konalo v Paríži v dňoch 22. – 23. mája, boli digitálne zručnosti, ale tiež zdaňovanie digitálnych služieb. Skonštatoval to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
      
Ministerské zasadnutie prinieslo mnoho tém a generálny tajomník OECD Ángel Gurría zhodnotil, že bolo produktívne. "Ministerské zasadnutie tiež ukázalo, že OECD poskytuje priestor, kde krajiny môžu spoločne diskutovať o svojich rozdieloch a kde sa môžu dohodnúť na dôležitých rozhodnutiach,"  vyhlásil.
      
Dominujúcou témou z pohľadu SR boli podľa Rašiho digitálne zručnosti. "Pretože Slovensko ako najväčší producent áut na obyvateľa na svete je v tomto segmente výrazne ohrozené," zdôraznil s tým, že už v súčasnosti sa musia robiť kroky pre to, aby boli zamestnanci z tohto sektora v budúcnosti uplatniteľní v iných. "Sú to najmä oblasti informačných, komunikačných technológií, zdieľaných služieb, pretože v tejto oblasti je neustála požiadavka na ďalšie pracovné miesta," poznamenal. Zvyšovanie digitálnych zručností však podľa Rašiho bude potrebné vo všetkých sektoroch.
      
Dôležitou témou diskusií bolo aj zdaňovanie digitálnych služieb. "To ale nevieme vyriešiť na úrovni Európskej únie (EÚ), pretože tí najväčší hráči v tejto oblasti sa nachádzajú v Spojených štátoch amerických, v Číne, nachádzajú sa mimo EÚ," podotkol vicepremiér.
      
Filozofia je podľa neho taká, aby sa služby zdaňovali v krajine, kde sú poskytované. "Absolútna väčšina krajín k tomuto smeruje, pretože ide o taký silný segment hospodárstva a také výrazné hodnoty z hľadiska hrubého domáceho produktu (HDP), ktoré unikajú niekde inde, že pokiaľ by sa tento konsenzus alebo tá väčšinová vôľa podarila presadiť, môže to priniesť dodatočné miliardy v týchto službách aj pre Slovensko, aj pre ostatné krajiny," myslí si Raši.
      
Tejto filozofii sa však podľa neho krajiny, kde sa najväčší poskytovatelia digitálnych služieb nachádzajú, zatiaľ bránia. "Tu bude nevyhnutné nájsť konsenzus, aby jedno zdaňovanie jednej služby neprinieslo odvetu zdaňovaním iných služieb a nezablokovalo globálny svetový trh," upozornil Raši.
      
Ako priblížil, proces sa už rozbehol, ale ešte bude nejaký čas trvať, kým sa ho podarí dotiahnuť do konca. Tento problém sa podľa neho rieši aj preto, lebo objem služieb a únik daní v tejto súvislosti narastá. "Aj v dôsledku digitálnej transformácie tu pôjde v budúcnosti o miliardové sumy, ktoré by mohli ostať v krajinách, kde sa daná digitálna služba poskytuje," opísal.
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie