Návrh otcovskej dovolenky by mohol byť predstavený do konca volebného obdobia

Spravodajstvo
Bratislava 12. mája (TASR) - Otcovia na Slovensku by po narodení dieťaťa mohli mať nárok na minimálne 10 dní otcovskej dovolenky. Sľubuje to Smer-SD v rámci sociálneho balíčka, po opatrení však volajú aj opoziční poslanci. Ministerstvo práce v súčasnosti analyzuje budúce nastavenie tohto opatrenia, konkrétny návrh by mohol byť predstavený na jeseň.
      
Diskusia o zavedení otcovskej dovolenky sa na Slovensku vedie už dlhšiu dobu. Opatrenie súvisí s eurosmernicou, ktorú už schválil Európsky parlament. Zavádza minimálnu dĺžku otcovskej a neprenosnej rodičovskej dovolenky v celej Európskej únii. Podľa eurosmernice by mala byť táto otcovská dovolenka platená minimálne vo výške nemocenských dávok, taktiež stanovuje individuálny nárok na štyri mesiace platenej rodičovskej dovolenky, z toho minimálne dva mesiace neprenosnej rodičovskej dovolenky. Eurosmernica ďalej stanovuje nárok na päť dní opatrovateľskej dovolenky, nariaďuje tiež, aby mali pracovníci právo žiadať o flexibilné formy organizácie práce tak, aby si svoj pracovný čas mohli vyváženejšie rozvrhnúť a plniť si svoje opatrovateľské povinnosti. Jednotlivé štáty majú na prebratie eurosmernice do národnej legislatívy tri roky.
      
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) avizoval, že by návrh na zavedenie otcovskej dovolenky spolu s ďalšími nariadeniami eurosmernice mohol byť predstavený ešte do konca tohto volebného obdobia. "Trvám na tom, že ešte v priebehu tohto volebného obdobia budeme tvrdo pracovať na prevzatí tejto eurosmernice do slovenských podmienok. Celé to chceme prehodnotiť a ak budeme pripravení, tak aj niekedy na jeseň ísť do legislatívneho procesu," avizoval tento týždeň Richter. Podľa neho by koaliční partneri nemali mať s týmto opatrením problém. "Toto nie sú veci, ktoré by mali rozdeľovať vládnu koalíciu, opozíciu. Ak budeme pripravení, tak pôjdeme do legislatívneho procesu," doplnil Richter.
      
Zavedenie 14-dňového voľna preplácaného Sociálnou poisťovňou pre otcov po narodení dieťaťa presadzuje už dlhšiu dobu aj nezaradená poslankyňa a kandidátka na europoslankyňu Simona Petrík. Svoj návrh predložila už niekoľkokrát aj do parlamentu. Upozorňuje na to, že Richter ho sľuboval prijať už pred dvomi rokmi. "Nerozumiem tomu, čo spôsobilo toto zdržanie ministra Richtera, nemá to opodstatnenie. Oteckovia si musia dnes brať voľno z práce, ktoré im potom chýba, aby pomohli mame po pôrode a strávili s bábätkom prvé dni. Sme medzi poslednými krajinami EÚ, ktoré nemajú preplácané voľno pre otcov po narodení dieťaťa," tvrdí Petrík. Podľa jej slov je dokázané, že otcovské voľno po jeho skončení vedie k väčšej angažovanosti mužov pri starostlivosti o ich deti. "Zdieľanie rodičovských povinností tiež zmazáva znevýhodnenie žien na trhu práce," myslí si Petrík.
      
Rezort práce uviedol, že eurosmernicu analyzuje. "Pracujeme na komplexnej analýze o budúcom nastavení pravidiel v podmienkach SR. Považujeme túto dlho diskutovanú smernicu za ďalší vítaný priestor pre pokračovanie v zlepšovaní podmienok zosúlaďovania pracovného a rodinného života rodičov a posilnenie väzieb medzi matkou, otcom a dieťaťom, po jeho narodení," doplnil hovorca rezortu Michal Stuška. Ministerstvo tiež tvrdí, že je nevyhnutné nové nároky a práva poistencov z tejto smernice skĺbiť s existujúcimi systémami materskej a rodičovskej dovolenky, zdravotného poistenia, nastavením OČR, pracovnej neschopnosti, ale aj s nastavením dovolenky v pracovnom práve. "Opozícia predkladá svoje návrhy, ignorujúc diskusiu s tými, ktorých sa zmeny majú týkať, navyše v kolízii zo súčasným nastavením sociálnych a pracovno-právnych systémov v SR. Komplexnosť pomoci rodičom na Slovensku je pritom už v súčasnosti na špici Európy, aj v oblasti flexibility či dĺžky rodičovskej a materskej dovolenky pre otcov," dodal Stuška.
      
Prebratie ustanovení eurosmernice si na Slovensku vyžiada zmeny najmä v Zákonníku práce. Napríklad bude potrebné upraviť možnosť čerpania rodičovskej dovolenky flexibilným spôsobom, upraviť povinnosti zamestnávateľov voči pracovníkom či upraviť právomoci orgánu rodovej rovnosti konať v záležitostiach týkajúcich sa diskriminácie.

Firmy chcú o parametroch 10-dňovej otcovskej dovolenky rokovať

Bratislava 12. mája (TASR) - Zamestnávatelia žiadajú vládu, aby s nimi prediskutovala zámer zaviesť 10-dňovú otcovskú dovolenku po narodení dieťaťa. Varujú pred negatívnymi dosahmi na podnikateľské prostredie. Tiež žiadajú, aby sa na financovaní opatrenia podieľal aj štát a aby toto opatrenie nešlo len na úkor firiem.
      
Koaličná strana Smer-SD zaradila zavedenie otcovského voľna medzi svoje priority v rámci sociálneho balíka. Opatrenie súvisí s eurosmernicou, zavádzajúcou aj ďalšie, ktoré majú členské štáty Európskej únie prebrať do národnej legislatívy. "Hoci stále hovoríme o návrhu, veľmi nás mrzí, že skôr, než uzrel svetlo sveta, nebol prerokovaný aspoň s tými, ktorí ho majú financovať, a to so zamestnávateľmi. V časoch nedostatku pracovnej sily môže byť akýkoľvek výpadok zamestnanca z pracovného procesu pre zamestnávateľa problém," priblížil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. Zároveň doplnil, že ak má ktorákoľvek z politických strán záujem presadiť opatrenie zasahujúce zamestnávateľov, RÚZ žiada, aby takýto návrh bol najskôr prediskutovaný s ich zástupcami. 
      
Aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení vníma, že toto opatrenie je na úkor zamestnávateľov. Podieľať na financovaní by sa preto mal aj štát. "V princípe nemáme nič proti tomuto návrhu, nesúhlasíme však aby bolo ďalšie sociálne opatrenie na pleciach firiem. Ak chce vláda presadzovať rodinnú politiku, nech za to nesie aj zodpovednosť. Vieme si predstaviť kompromis spočívajúci v tom, že by toto voľno, respektíve dovolenku preplácala Sociálna poisťovňa v kombinácii s možnosťou od určitého dňa využiť neplatené voľno," priblížila hovorkyňa AZZZ SR Miriam Špániková.
      
Firmy tiež upozorňujú na to, že už v súčasnosti ponúkajú svojim zamestnancom množstvo benefitov, a to aj nad rozsah podmienok stanovených v Zákonníku práce. "Tieto podmienky bývajú pravidelne upravované v rámci kolektívneho vyjednávania. Pri otázke zavedenia otcovskej dovolenky, prípadne akéhokoľvek iného benefitu, bude dnes a do budúcna dôležitá forma. Trváme na tom, že zákony, ktoré budú mať vplyv na podnikateľské prostredie, musia prejsť riadnym pripomienkovým konaním, tripartitou a byť účinné od 1. januára príslušného roku," skonštatoval generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz. Zároveň dodal, že pre udržanie priemyslu na Slovensku je v súčasnosti potrebná stabilita podnikateľského prostredia viac než kedykoľvek v minulosti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie