Vzrástol počet študentov pracujúcich na dohodu

Školy a vzdelávanie
Bratislava 12. mája (TASR) - Celkový počet dohôd študentov - brigádnikov sa v apríli 2019 oproti rovnakému mesiacu v roku 2018 znížil o 1675, avšak zároveň o 2172 vzrástol počet dohôd, z ktorých študenti odvádzajú poistné na dôchodkové poistenie a dosiahli z nich príjem viac ako 200 eur mesačne. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne (SP).
      
Znamená to, že študenti uzatvárajú o niečo menej dohôd, avšak zarábajú viac, čím im v budúcnosti môže vzniknúť pri splnení ostatných zákonných podmienok nárok aj na jednotlivé dávky, akými sú zápočet obdobia práce na dohodu do dôchodku, dávky nemocenské, materské a dávka v nezamestnanosti.
      
V apríli 2018 poisťovňa v prípade brigádujúcich študentov evidovala spolu 92.447 dohôd o brigádnickej činnosti študentov, v apríli 2019 ich bolo 90.772.
      
Zo štatistík ďalej vyplýva, že ku koncu apríla 2019 Sociálna poisťovňa evidovala celkovo 58.158 dohôd o brigádnickej práci študentov bez dôchodkového poistenia. Znamená to, že si pri nich študenti uplatnili odvodovú úľavu pri príjme do 200 eur mesačne a tak neplatili do poisťovne žiadne poistné. V roku 2018 bolo takýchto dohôd o 3847 viac, spolu 62.005.
      
Sociálna poisťovňa tiež pripomína, že študent s viacerými dohodami o brigádnickej práci si v jednom kalendárnom mesiaci môže uplatniť výnimku najviac na jednu takúto dohodu. Všetky informácie o povinnostiach brigádujúceho študenta aj o uplatnení odvodovej výnimky sú zverejnené na webe Sociálnej poisťovne v časti Práca na dohodu o brigádnickej práci študentov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie