V okrese Medzilaborce vzniklo v rámci akčného plánu 157 pracovných miest

Spravodajstvo
Medzilaborce 9. apríla (TASR) – V rámci Akčného plánu (AP) rozvoja okresu Medzilaborce, ktorý vláda SR schválila vlani v lete, vzniklo doteraz 157 pracovných miest. Po utorkovom rokovaní vlády v Medzilaborciach to na tlačovej konferencii uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Do roku 2022 by v rámci AP malo vzniknúť v okrese ešte ďalších 220 pracovných miest. Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022, vo výške minimálne 38,55 miliónov eur, sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 16,87 milióna eur, z čoho zazmluvnených je doteraz necelých 1,92 milióna eur.

Sú medzi nimi napríklad projekty Strednej odbornej školy Andyho Warhola v Medzilaborciach na skvalitnenie odborného vzdelávania či projekty na rekonštrukciu budovy centra obecných služieb v Oľke, na stavebné úpravy domu smútku v Sukove, ale aj na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy Obecného úradu Čertižné. Vyplýva to z materiálu, ktorý vláda zobrala na vedomie.

Regionálny príspevok (RP) predstavuje 1.585.000 eur. Celkový rozpočet RP na vlaňajší a aktuálny rok je 634.000 eur. Schválené žiadosti oň sú tri, a to vo výške 248.458 eur, z čoho poskytnutých bolo 4944 eur. Ide o projekty Miestnej akčnej skupiny Laborec, ale aj neziskových organizácií Eurotrend a Vitalis, ktoré sa zameriavajú na oblasť poskytovania sociálnych služieb.

Kým miera evidovanej nezamestnanosti predstavovala ku koncu roka 2017 v okrese Medzilaborce 12,83 percenta, ku koncu februára tohto roka bola na úrovni 10,68 percenta. Cieľová miera evidovanej nezamestnanosti podľa AP by mala byť 6,76 percenta.

Pre mesto a obce okresu Medzilaborce rozdelila 1,07 milióna eur

Medzilaborce 9. apríla (TASR) – Vláda SR počas svojho utorkového výjazdového rokovania v Medzilaborciach medzi mesto a obce okresu rozdelila 1.070.000 eur. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Medzilaborce, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. mája.

"Najväčšia suma je pre mesto Medzilaborce, v ktorom žije polovica obyvateľov tohto okresu, a tá išla na rekonštrukciu autobusovej a železničnej stanice, kontajnerové stojiská, kompostovisko, úpravy priemyselného parku, rekonštrukcie chodníkov či dofinancovanie zdravotnej infraštruktúry, ako požiadal pán primátor," uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Ďalšia časť rozdelených peňazí sa podľa jeho slov týka jednotlivých obcí. Vláda im prispela na rekonštrukcie a modernizácie obecných budov, miestnych komunikácií, ale napríklad aj na reguláciu potoka.

"Treťou oblasťou je štandardne podpora kultúry, napríklad zakúpenie krojov pre folklórny súbor, alebo je to obstaranie hardvéru pre audiosprievodcov v rôznych cudzích jazykoch pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Je to mimoriadne dôležité, aby múzeum bolo pre cudzincov, ktorých tu prichádza 70 až 80 percent zo všetkých návštevníkov atraktívne. Potom sa pomáha s malými rekonštrukciami cirkvám. V tejto oblasti je to gréckokatolícka, ale aj pravoslávna cirkev," priblížil Raši.

Navýšenie pôvodne plánovanej sumy jeden milión eur o 70.000 eur sa týka dvoch obcí. "Ide o prvú oslobodenú obec v bývalom Československu, obec Kalinov, aby 21. septembra pri príležitosti 75. výročia oslobodenia bol tamojší pamätník plne pripravený. Druhým bolo navýšenie pre obec Čabiny o sumu 40.000 eur. Je tam doslova zlomený most, ktorý je potrebné vrátiť do pôvodného stavu, pretože je hlavnou cestnou tepnou k železničnej stanici," skonštatoval Raši.

Mesto Medzilaborce získalo 150.000 eur na dofinancovanie nákupu röntgenu a rekonštrukciu príslušných vnútorných priestorov nemocnice vo vlastníctve mesta Medzilaborce. Ďalších 100.000 eur je určených na spomínanú obnovu medzilaboreckej autobusovej a železničnej stanice. Mesto dostalo aj 60.000 eur na rekonštrukciu miestnej komunikácie a chodníkov, po 50.000 eur pôjde na vybudovanie kontajnerových stojísk a na rekonštrukciu kultúrneho domu. Ďalších 20.000 eur je určených na výstavbu kompostoviska a 10.000 eur na terénne úpravy v areáli priemyselného parku.

Vláda vyčlenila napríklad aj 40.000 eur na rekonštrukciu infraštruktúry v obci Krásny Brod. Rovnakú sumu schválila na dofinancovanie obnovy obecnej budovy, kde je klub mladých a dôchodcov v obci Radvaň nad Laborcom. Obec Roškovce by mala získať 30.000 eur na reguláciu potoka, obec Repejov 20.000 eur na obnovu cintorína a jeho okolia.


Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie