Priznanie starobného dôchodku treba oznámiť zamestnávateľovi

Spravodajstvo
Bratislava 2. apríla (TASR) - Starobný dôchodca odo dňa priznania dôchodku nemusí platiť invalidné poistné a poistenie v nezamestnanosti. Týmto dňom nastáva u neho zmena v platení poistného, ktorú, ak ďalej pracuje, je povinný oznámiť zamestnávateľovi.

Priznanie starobného dôchodku zamestnanec zamestnávateľovi preukazuje rozhodnutím Sociálnej poisťovne. Môže ísť pritom len o jeho kópiu a nie je ani potrebné, aby všetky údaje, napríkld výška dôchodku, boli v rozhodnutí čitateľné. Výšku dôchodku oznamovať nemusí. Stačí, aby z predloženého dokladu bolo zrejmé komu a odkedy bol starobný dôchodok priznaný.

"Pokiaľ zamestnanec zamestnávateľovi nepreukáže priznaný starobný dôchodok, poistné na sociálne poistenie odvádza zamestnávateľ v plnej výške aj naďalej. Taktiež v plnej výške vykonáva aj zrážku zo mzdy zamestnanca. Ak zamestnanec spätne preukáže priznanie starobného dôchodku, zamestnávateľ je povinný opraviť aj spätne mesačné výkazy poistného a príspevkov a môže požiadať o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu," uviedol Peter Višváder, hovorca poisťovne.

V prípade, že zamestnávateľ požiada o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu, Sociálna poisťovňa si dodatočne odkontroluje uvedeného zamestnanca vo svojom informačnom systéme a poistné vráti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie