Potrebujete vytvoriť Europass? ISTP vám pomôže

Hľadám prácu

Životopis je väčšinou prvou vecou, ktorá uchádzača o prácu prezentuje, ide často o prvý kontakt s budúcim zamestnávateľom. Preto je veľmi dôležité dať si na ňom záležať, ide o dôležitý krok v hľadaní práce. Životopisom je potrebné čitateľa okamžite zaujať a presvedčiť ho, že s vami má urobiť pracovný pohovor. Každý životopis by mal byť „ušitý na mieru“ konkrétnej pracovnej ponuke. Nezabúdajte preto vyzdvihnúť tie kvality a zručnosti, ktoré vám môžu byť nápomocné pri konkrétnej pozícii. 

V tomto článku vám prezradíme, ako si možno vytvoriť európsku verziu životopisu online prostredníctvom pripraveného formulára, ktorý nájdete na tejto stránke: www.istp.sk/europsky-zivotopis. K formuláru životopisu sa dostanete aj kliknutím na „Infocentrum“ a výberom možnosti „Európsky životopis“.


Alebo kliknutím na položku v spodnej časti domovskej stránky.


Životopis je dobré si rozdeliť na jednotlivé logické celky, kde podrobnejšie rozpíšete dôležité detaily.

Formulár v ISTP je rozdelený na 11 základných častí.

 1. Osobné údaje

Vyplňte váš titul, meno, priezvisko a adresu. Môžete uviesť aj svoju osobnú webovú stránku (napr. link na váš profil na stránke linkedin.com), pohlavie, dátum narodenia, štátnu príslušnosť či vložiť fotografiu.

 1. Kontakt

V tejto časti vyplňte váš e-mail a kontaktný telefón.

 1. Zamestnanie, o ktoré sa uchádzate

Vyplňte vaše preferencie týkajúce sa zamestnania alebo pracovnej oblasti.

 1. Prax

 2. Vzdelávanie a príprava

V tejto časti vyplňte vaše pracovné skúsenosti a dosiahnuté vzdelanie. Pomocou šípok môžete zoradiť vyplnené záznamy podľa aktuálnosti alebo potiahnutím a presunutím záznamu na požadované miesto možno definované záznamy zoradiť podľa vašich preferencií.

 1. Jazykové zručnosti

Na šesťstupňovej škále (A1 až C2) definujte úroveň ovládania cudzích jazykov.

 1. Digitálne zručnosti

Na trojstupňovej škále definujte úroveň vašich počítačových zručností pre jednotlivé oblasti.

 1. Osobné zručnosti

V tejto časti uveďte vaše zručnosti získané v priebehu života, ktoré nemusia byť dosiahnuté formálnym vzdelaním.

 1. Vodičský preukaz

V prípade, že máte vodičské oprávnenie, špecifikujte, pre akú skupinu vozidiel a uveďte približný počet najazdených km a či ste aktívny vodič.

 1. Doplňujúce informácie

Uveďte akékoľvek dodatočné údaje, ktoré majú význam v rámci vášho životopisu.

 1. Prílohy

Zoznam príloh životopisu, napr. kópie diplomov.

Údaje v rámci jednotlivých častí vypĺňajte do pripravených textových polí, resp. selectboxov. Nasmerovaním kurzora myši na otáznik získate podrobnejšie informácie o funkcii Európskeho životopisu, resp. o tom, ako správne vyplniť vybranú položku.


Vytvorený životopis si môžete v časti 12. Výstup skontrolovať po kliknutí na tlačidlo „Zobraziť náhľad“ a uložiť do formátov .doc (Microsoft Word) alebo .pdf. Kliknutím na obálku pošlete životopis priateľovi alebo zamestnávateľovi. Prednastavenú šablónu životopisu možno zobraziť aj v anglickom alebo nemeckom jazyku.


Pred vyplnením Európskeho životopisu vám odporúčame sa na ISTP.sk bezplatne zaregistrovať v prípade, ak si prajete vyplnené údaje vo vašom životopise uložiť, aby ste sa k nim mohli vrátiť aj v budúcnosti. Uložený životopis nájdete vo vašom konte v časti „Môj životopis“.


V prípade, že ste zaregistrovaný a máte v ISTP vyplnený váš osobný profil, môžete údaje z neho automaticky exportovať do formulára životopisu prostredníctvom tlačidla „Načítať z  profilu“ nachádzajúceho sa v hornej časti stránky.

 

Užitočné informácie o životopise nájdete na týchto stránkach:

Pripravil Pavol Hudec - TREXIMA Bratislava, spol. s r.o.

Foto:
Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie