Firma chce na východe preinvestovať viac ako 50 miliónov. Od štátu žiada významné postavenie

Spravodajstvo
Vytvoriť aspoň tristo pracovných miest a preinvestovať minimálne sto miliónov v regióne, kde je miera nezamestnanosti najmenej 15 percent. To je podmienka na to, aby investor mohol žiadať o štatút významnej investície. Tie sa nerozdávajú často. Naposledy ju získal strategický park Haniska.

Práve o štatút významnej investície aktuálne žiada aj spoločnosť Mubea Automotive, ktorá plánuje v Kežmarku preinvestovať 51 miliónov eur a zamestnať viac ako 500 ľudí z regiónu, pričom vytvorí výrobné i vývojové centrum. Aktuálna miera nezamestnanosti v Kežmarku je podľa Úradu práce sociálnych vecí a rodiny 15,2 percenta. „Kežmarok spolu so susednými okresmi Sabinovom a Levočou patria k najmenej rozvinutým okresom na Slovensku. Príchod významného investora do tohto regiónu preto vláda a ministerstvo hospodárstva vítajú, keďže môže výrazne prispieť k znižovaniu regionálnych rozdielov, uviedol pre HN hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.

V Kežmarku umiestni výrobu i vývoj
Výstavba závodu by sa mala začať už na jar tohto roka. Spoločnosť Mubea na rozbeh požiadala aj o poskytnutie investičnej pomoci vo výške 14,95 milióna eur. Dotácia je rozložená na obdobie od roku 2018 do roku 2025. „Táto pomoc bude v dvoch formách, jednak v daňovej úľave a tiež formou priamych peňazí na nákup investičného majetku,“ uviedol po udelení dotácie minister hospodárstva Peter Žiga.

Nová prevádzka sa bude zaoberať výrobou automobilových dielov. Okrem výroby investor v Kežmarku umiestni aj svoje vývojové centrum a centrum. Z celkového počtu 504 nových pracovných miest bude 115 práve v oblasti výskumu a vývoja. Spoločnosť mala získať prvých tridsať zamestnancov už v minulom roku. „Z hľadiska úrovne vzdelania našich budúcich zamestnancov hľadáme najmä ľudí so strojárskym zameraním, a to strojných inžinierov, strojných stredoškolsky vzdelaných mladých ľudí alebo učňov. No nebránime sa ani rekvalifikačnému programu, v ktorom si nádejných zamestnancov prekvalifikujeme na našu špecifickú výrobu,“ uviedol minulý rok počas odpredaja pozemkov od mesta konateľ slovenskej dcérskej spoločnosti Mubea Automotive Slovakia, Miroslav Mikula.

Štatút významnej investície je výnimočný
Štatút významnej investície bol dosiaľ pridelený len tridsaťkrát. Zväčša ho získavajú automobilky, priemyselné parky alebo firmy obchodujúce s elektrotechnikou. Príkladom je napríklad Plastic Omnium, Whirlpool, Samsung či AU Optronics. Volkswagenu sa ho podarilo dosiahnuť už päťkrát v súvislosti s rozšírením výstavby. Naposledy bol udelený štatút významnej investície v roku 2018, a to spoločnosti štátnej InvEast, ktorá sa chystá vybudovať strategický park Haniska. Samotný príchod investora vláda víta. „Vzniknúť by malo vyše 500 nových pracovných miest. Zároveň chce spoločnosť investovať nielen do výskumu a vývoja, čo považujeme tiež za veľmi dôležité,” tvrdí Stano.

Mubea Kežmarku výrazne pomôže
Podľa odborníkov bude mať spoločnosť v regióne so získavaním pracovníkov problémy. A to aj napriek tomu, že práve Kežmarok je jedným z okresov s najvyšším priemerným počtom reakcií na jednu ponuku na Profesii. „Treba však dodať, že zamestnávatelia sa tu často stretávajú s tým, že títo uchádzači nespĺňajú podmienky,“ informuje hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Podľa analytika Borisa Tomčiaka bola pre spoločnosť Mubea veľkým lákadlom najmä pomoc vlády, mzdové náklady a prevádzkové náklady v regióne. Plusom je rozhodne aj vyššia nezamestnanosť v regióne, vďaka čomu spoločnosť môže získať dostatok pracovníkov pomerne rýchlo. „Mubea sa zameriava na automatizovanú výrobu komponentov pre automobilový sektor. Na východnom Slovensku je ešte dostatok ľudí, ktorí spĺňajú kvalifikačné požiadavky,“ dopĺňa analytik. Problémom však môže byť obsadzovanie pozícii, ktoré vyžadujú vysokú kvalifikáciu, konkrétne vo vývojovom centre.
Zdroj: Jana Bartošová Hospodárske noviny  Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie