Študenta, ktorý začne podnikať, čakajú povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Spravodajstvo
Bratislava 6. februára (TASR) - Ak začne študent prvýkrát podnikať alebo vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť, vzniknú mu odvodové povinnosti voči Sociálnej poisťovni ako každej inej samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO).

Najskôr však až v nasledujúcom kalendárnom roku po presiahnutí zákonom stanovenej hranice hrubého príjmu. Ak si napríklad študent založí živnosť v tomto roku a dosiahne z nej príjmy, na základe ktorých mu vznikne povinné poistenie, jeho odvodové povinnosti voči poisťovni sa posúdia po odovzdaní daňového priznania v roku 2020.

"Študent ako SZČO je potom povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie, žiadne úľavy na poistnom nevznikajú. Poistné mu poisťovňa určí a oznámi na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za predošlý kalendárny rok," informoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Ak už je študent poistený ako SZČO, vzťahujú sa na neho všetky povinnosti ako na ktorúkoľvek samostatne zárobkovo činnú osobu.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie