Na Slovensku chýbajú nemecky hovoriaci zamestnanci, SNOPK to chce zmeniť

Školy a vzdelávanie
Bratislava 17. januára (TASR) – Ten kto ovláda viac ako jeden cudzí jazyk, má najlepšie šance získať dobre platenú a atraktívnu prácu. Platí to najmä na Slovensku, kde je aktívnych mnoho investorov z iných krajín. Školy by mali mať možnosť ponúkať popri angličtine aj francúzštinu, nemčinu, ruštinu, španielčinu či taliančinu, povedali vo štvrtok novinárom zástupcovia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK), Goetheho inštitútu a veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko.

Ministerstvo školstva chce od budúceho školského roka zliberalizovať výber prvého cudzieho jazyka na základných školách. "Toto rozhodnutie ministerstva vítame, pretože sme zaznamenali na Slovensku veľký prepad v znalostiach ostatných cudzích jazykov," povedala Michaela Vita z veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko. Tento prepad podľa nej nastal od roku 2015, keď štát zaviedol angličtinu na základných školách ako jediný cudzí jazyk.

"Dvojjazyčnosť je dôležitá pre hospodárstvo v každej krajine. Na Slovensku je taká situácia, že práve zahraničné firmy sú nositeľom hospodárskeho rastu," povedal Peter Kompala zo SNOPK. Spolu s Goetheho inštitútom by chceli podnietiť záujem žiakov o vyučovanie nemčiny, pretože "takmer každý druhý podnik považuje nemčinu za veľmi dôležitú znalosť". Koľko v súčasnosti chýba na Slovensku pracovníkov so znalosťou nemeckého jazyka, však nespresnil. Viac zamestnancov s takýmito znalosťami podľa neho môže dokonca zvýšiť dopyt, lebo prilákajú ďalších nemeckých investorov.

Podľa Friedricha Dalhausa z Goetheho inštitútu však nejde iba o nemčinu. Nejde ani o angličtinu. "Dvojjazyčnosť je dôležitá pre hospodárstvo v každej krajine," povedal.

Angličtina podľa Michaely Vita napriek liberalizácii vyučovania cudzích jazykov na základných školách zostane aj v budúcnosti najdôležitejším jazykom v hospodárstve aj v iných oblastiach. "Je ale treba, aby ľudia ovládali v Európe minimálne dva cudzie jazyky. Iba tak budú atraktívni pre pracovný trh," dodala Vita.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie