Na čo si dať pozor pri vypĺňaní inzerátu – 1. časť

Pre zamestnávateľov

Milí zamestnávatelia, prinášame vám prvý zo série poradenských článkov o tom, ako správne vytvoriť inzerát voľného pracovného miesta a na čo si dať pri jeho vypĺňaní pozor. Každý pracovný portál je iný, má iné pravidlá, iný systém inzercie. Najmä pre tých z vás, ktorí inzerujete na viacerých stránkach súčasne, môže byť problematické vyznať sa vo všetkých zásadách a postupoch. Preto sme tu pre vás, aby sme vás usmernili a zjednodušili vám zadávanie ponúk na ISTP.

Názov pracovného miesta

Ak potrebujete obsadiť voľné pracovné miesto, základom je správne ho pomenovať. Názov pracovnej pozície by mal byť stručný a výstižný, aby bolo uchádzačovi už pri prvom pohľade jasné, o akú prácu sa jedná. Pravdaže, mnohé pozície nie je jednoduché označiť jedno- či dvojslovne, no ak je to možné, odporúčame názov zostručniť. Tiež je dôležité, aby bol názov uvedený v správnom tvare, teda aby vyjadroval, koho hľadáte, nie čo bude daný človek vykonávať (na opis pracovných činností slúži políčko „Náplň (druh) práce“).

Profesia (SK ISCO-08)

SK ISCO-08 je národná klasifikácia zamestnaní, v ktorej sú zahrnuté najfrekventovanejšie zamestnania zo všetkých oblastí hospodárstva SR a každé má pridelený svoj kód. Klasifikácia bola vytvorená predovšetkým na štatistické účely. V ISTP slúži kód profesie na párovacie procesy, teda na to, aby sa k vašej pracovnej ponuke dostali tí správni uchádzači o zamestnanie. Systém porovná kód pozície, ktorý uvediete v inzeráte, s kódmi zamestnaní, ktoré majú naši používatelia uvedené vo svojich osobných profiloch, vďaka čomu vám odporučí vhodného kandidáta a používateľovi odošle informáciu o vašom inzeráte.

Keď začnete do kolónky „Profesia SK ISCO-08“ vpisovať názov pozície, ktorú chcete inzerovať, systém vám ponúkne všetky možnosti viažuce sa ku kľúčovému slovu, ktoré ste vyplnili. Je potrebné na jednu z nich (na tú, ktorá najviac zodpovedá vašim požiadavkám) kliknúť, čím sa vybraný záznam uloží. V prípade, že sa jedná o kumulovanú pozíciu, môžete kódov zamestnaní vybrať aj viac. Ak by ste potrebovali pomôcť s výberom správneho kódu, navštívte stránku www.hisco.sk, ktorá vás usmerní. Jedná sa o povinnú položku v inzeráte.

Pracovná oblasť

Pracovná oblasť označuje odvetvie/sektor, do ktorého vami inzerovaná pozícia spadá. Preto je dôležité vybrať pracovnú oblasť s ohľadom na miesto, ktoré potrebujete obsadiť, nie vzhľadom k sfére, v ktorej pôsobí vaša spoločnosť/organizácia. Ak by napríklad škola hľadala kuchárku do školskej jedálne, je potrebné vybrať ako pracovnú oblasť gastronómiu, nie výchovu a vzdelávanie, kam kuchárka podľa druhu vykonávaných činností a príslušného vzdelania nepatrí. Políčko „Pracovná oblasť“ tiež slúži na párovacie procesy, preto ak chcete, aby vašu ponuku videli vhodní uchádzači, treba zvoliť správny záznam. Výber pracovnej oblasti sme vám však trochu uľahčili – po vykliknutí predchádzajúcej položky, ktorou je kód zamestnania, sa vám následne automaticky vyplní aj pracovná oblasť. V prípade, že sa jedná o kumulovanú pozíciu, môžete pracovných oblastí vybrať aj viac. Jednotlivé záznamy sa vyberajú z našej databázy, teda z predvolených možností. Jedná sa o povinnú položku v inzeráte.

Počet voľných miest

Za účelom vedenia štatistík o dopyte na trhu práce je súčasťou inzerátu aj políčko „Počet voľných miest“. Do tejto kolónky je nutné uviesť množstvo otvorených pozícií, ktoré potrebujete obsadiť. Ak by ste mali ponuku práce zverejnenú dlhší čas a voľné miesta by ste postupne obsadzovali, môžete ich počet v inzeráte postupne znižovať, až dokým neobsadíte aj posledné voľné miesto. Zvyšovanie počtu miest vo zverejnenom inzeráte však, žiaľ, nie je možné, a to práve z dôvodu ich evidencie na štatistické účely. Ak by ste potrebovali pôvodne zadaný počet voľných miest zvýšiť, môžete vytvoriť kópiu prvotného inzerátu, kde uvediete aktuálny počet otvorených pozícií a pôvodný inzerát odstránite. Jedná sa o povinnú položku v inzeráte.

Deň nástupu

Dôležitou informáciou pre uchádzačov o zamestnanie je dátum nástupu do zamestnania, preto je aj vyplnenie tejto položky povinné. Predpokladaný deň začatia pracovného pomeru môžete vybrať prostredníctvom dátumovníka (kliknutím na ikonku kalendárika) alebo môžete zaškrtnúť možnosť „ihneď“, pokiaľ potrebujete miesto obsadiť ASAP.

 

Aby sme vás, milí zamestnávatelia, nezahltili príliš veľkým množstvom informácií, ďalšie rady a tipy vám prinesieme v nasledujúcom článku. Veríme, že naše odporúčania budú pre vás užitočné a pomôžu vám pri práci s našou stránkou.

Pripravila Ivana Koutná - TREXIMA Bratislava, spol. s r.o.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie