Projekt Škola otvorená všetkým združuje 50 materských a 130 základných škôl

Spravodajstvo

Bratislava 11. decembra (TASR) - Národný projekt Škola otvorená všetkým (ŠOV) združuje 50 materských a 130 základných škôl, ktoré sa podujali podporiť inkluzívne vzdelávanie a zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre všetkých. Za viac ako rok od spustenia projektu školy ocenili predovšetkým personálnu podporu v podobe pedagogických asistentov a odborných zamestnancov, informuje o tom rezort školstva na svojom webe.

Cieľ projektu ŠOV spočíva vo vytvorení efektívneho modelu spolupráce viacerých zložiek vzdelávacieho systému. "Školám bola poskytnutá personálna podpora v podobe asistentov, psychológov či špeciálnych a sociálnych pedagógov," povedala manažérka projektu Viera Čontofalská. Podpora a vzájomná spolupráca pedagógov a odborných zamestnancov v materských a základných školách sa ukázala ako výrazný prvok na ceste k inkluzívnemu vzdelávaniu. "Ani sme si nevedeli predstaviť, v čom všetkom nám sociálni pedagógovia dokážu byť nápomocní, kým sme ich nemali," konštatovala Monika Vojteková, riaditeľka Základnej školy v obci Marhaň v okrese Bardejov.

Odborní zamestnanci pravidelne navštevujú rodiny žiakov z marginalizovaných rómskych komunít a pomáhajú im riešiť rôzne problémy, napríklad aj tie s nepravidelnou školskou dochádzkou. Z výsledkov projektu ŠOV vyplýva, že rómski rodičia boli spočiatku nedôverčiví, ale v súčasnosti je situácia iná. "Už dostávame aj pozvania na kávu, dokonca sa rodičia navzájom upozorňujú, ak niekoho dieťa vymešká príliš veľa hodín," povedala sociálna pedagogička v Marhani Emília Michalová.

Národný projekt Škola otvorená všetkým implementuje Metodicko-pedagogické centrum v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Z Európskeho sociálneho fondu naň bolo vyčlenených takmer 30 miliónov eur.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie