Košická ZŠ Krosnianska 4 je podľa INEKO opakovane najlepšou školou

Školy a vzdelávanie
Košice 10. decembra (TASR) – V celoslovenskom rebríčku najlepších základných škôl, ktorý na základe testovania žiakov zverejňuje inštitút INEKO, sa už štyri roky po sebe prvé miesto nemení. Opakovane ho obsadzuje košická Základná škola (ZŠ) Krosnianska 4.

Jedným z dôvodov úspechu môže byť, že na tejto škole majú špeciálne triedy pre nadané deti. Takéto triedy však majú na Slovensku aj ďalšie školy, navyše bez mimoriadnych výsledkov žiakov z bežných tried by ZŠ prvenstvo nezískala. A v čom je teda recept na takýto úspech? "Mnohí sa nás pýtajú, ako to robíme a ako sa to dá dosiahnuť. Ja na to nemám veľmi odpoveď, pretože som nepôsobila na iných školách a neviem to porovnať," uviedla pre TASR riaditeľka školy Danka Daneshjoová. "Myslím si však, že naši učitelia majú záujem robiť svoju robotu kvalitne, rodičom záleží na tom, aby sa ich deti vzdelávali a v neposlednom rade žiaci počas vzdelávania na našej škole dostávajú relevantnú informáciu o tom, aké sú ich vedomosti."

Škola totiž v rámci hodnotenia dosiahla desať bodov z desiatich možných za to, že známky, ktoré dostávajú deti na vysvedčení, zodpovedajú aj výsledkom ich testovania. "Čiže, neklameme ich známkami. Je už potom na rodičovi, či je spokojný s hodnotením, alebo chce, aby sa jeho dieťa zlepšilo, samozrejme, aj dieťa má na výber," dodala Daneshjoová.

Poradie základných škôl určuje INEKO na základe výsledkov celonárodných testov v 5. a 9. ročníku a mimoriadnych výsledkov žiakov vo vybraných súťažiach, ako sú olympiády a medzinárodné projekty. Testovanie sa týka predmetov slovenský jazyk a matematika. V minulosti sa pritom pri testovaní dával väčší dôraz na vedomosti, v súčasnosti je to práca s textom, kritické a tvorivé myslenie a čítanie s porozumením. "To našim žiakom vyhovuje, lebo práve k tomu ich vedieme, čiže - čím je to testovanie ťažšie, tým sú lepší," myslí si riaditeľka. Príčinou úspechu môže byť podľa nej aj to, že učitelia prenášajú prvky vzdelávania, ale aj nároky na žiakov zo špeciálnych do bežných tried.

Škola je nepretržite na čele rebríčka INEKO od školského roku 2014/2015, ale aj v rokoch pred tým bola v jeho popredí. "Veľmi sa tomu tešíme, ale je to aj zaväzujúce, pretože aj očakávania rodičov detí sú potom veľmi vysoké," skonštatovala Daneshjoová.

Na košickej ZŠ Krosnianska 4 si vytvorili vlastné logo i hymnu

Košice 10. decembra (TASR) – Vlastné logo i hymnu má Základná škola (ZŠ) Krosnianska 4 v Košiciach. V znaku školy je žiariace slnko spolu s písmenom K a číslicou 4, keďže škola má hovorový názov "Ká štvorka".

Nové logo, ktoré nahradilo pôvodné ešte z čias socializmu, vytvorili žiaci z tried pre nadané deti. "Navrhli slniečko ako svetlo poznania aj vyjadrenie toho, že sa v škole dobre cítime. Nakreslili to, a potom spracovali v počítači, aby sa to dalo tlačiť," priblížila pre TASR riaditeľka školy Danka Daneshjoová.

Škole nechýba ani hymna, hudbu a text zložila s deťmi učiteľka hudobnej výchovy. Okrem iného sa v nej spieva: "Učíme sa ťažké veci, možno z nás budú vedci." Žiaci ju spievajú vždy pri nástupe na začiatku školského roka po štátnej hymne.

Svoje literárne a výtvarné práce prezentujú žiaci aj prostredníctvom školského časopisu Krosniačik. O jeho úrovni svedčí, že si v minulosti vyslúžil hlavnú cenu v súťaži školských časopisov v košickom regióne O skleného motýľa.

Žiakom je na škole k dispozícii Školský klub detí s pestrým programom a Centrum voľného času s krúžkovou činnosťou. "Medzi také najzaujímavejšie a najobľúbenejšie krúžky patria napríklad programovací, robotický, šachový, krúžok bridžu a logických hier, ale aj tvorivé dielne či debatný klub," uviedla riaditeľka. V ponuke na škole sú aj športové aktivity, obľúbený je volejbal, futsal, florbal, basketbal, ale aj bedminton či cezpoľný beh.

Zdroj, foto, video: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie