Vedci v parlamente diskutovali o priemysle 4.0 a uplatnení absolventov

Spravodajstvo

Bratislava 6. decembra (TASR) – Uplatnenie absolventov škôl na trhu práce v súvislosti s priemyslom 4.0 bolo témou seminára Vedy v parlamente, ktorý sa uskutočnil v stredu 5. decembra. Fenomén priemyslu 4.0 znamená pre krajiny nástup procesov automatizácie, digitalizácie, robotizácie a umelej inteligencie. O téme diskutovali vedci spolu akademikmi, politikmi, ale aj predstaviteľmi priemyslu či súkromnej sféry. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.

"V súčasnosti sme len na začiatku tohto vývoja. Správa OECD ale naznačuje, že Slovensko je krajinou, ktorá je spomedzi všetky krajín sveta najviac ohrozená dosahmi všetkých týchto javov," povedal Tomáš Michalek zo SAV, ktorý je koordinátorom projektu Vedy v parlamente.

V diskusnom fóre vystúpil aj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš, ktorý hovoril o aktuálnych štatistikách v rámci nášho pracovného trhu. "V najbližších piatich rokoch vznikne potreba nových pracovníkov, a to v počte viac ako 500.000 ľudí. Vo viac ako 70 percentách prípadov pôjde o náhradu tých, ktorí budú odchádzať do starobného dôchodku, prípadne do zahraničia a zhruba 30 percent budú novovzniknuté miesta. Naše domáce pracovné sily nebudú stačiť na uspokojenie tohto dopytu," povedal Ondruš.

Odborníci sa v závere diskusie zhodli, že je nevyhnutné prijať stratégiu, ktorou sa bude Slovensko počas nastávajúcich rokov riadiť. Je potrebné vytvoriť fórum na najvyššej úrovni, kde sa stretnú vedci, zamestnávatelia a odborníci s tými, čo rozhodujú, teda predstaviteľmi štátu.

Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie