Slovensko chystá od marca budúceho roka zvýšenie dávok v hmotnej núdzi

Spravodajstvo

Slovensko chystá od marca budúceho roka zvýšenie dávok v hmotnej núdzi, ktoré sa nemenili niekoľko rokov. Návrh príslušného zákona dnes schválila vláda. Kabinet zároveň počíta s úpravou podmienok na posúdenie nároku na dávky, ktorými štát podporuje ľudí s nízkym príjmom alebo osoby bez vlastného príjmu.

Podľa predlohy spomínané dávky stúpnu o zhruba päť percent. Napríklad jednotlivec v hmotnej núdzi bude mať po schválení návrhu parlamentom nárok na základnú dávku 64,70 eur mesačne. K tomu môže získať ďalšie príspevky. Základná suma dávky v hmotnej núdzi na Slovensku je nižšia ako v Českej republike, kde činí 2200 korún (85,12 eur).

Spomínaná suma sociálnej dávky zodpovedá len zlomku minimálnej mzdy, ktorá budúci rok vzrastie na 520 eur. Slovensko v uplynulých rokoch výraznejšie zvyšovalo najnižší možný plat zamestnanca, čo úrady zdôvodňovali aj tým, že vyššia minimálna mzda má prispieť k motivácii ľudí pracovať, nie čerpať sociálne dávky.

Zvýšenie sumy sociálnych dávok bude stáť štátny rozpočet podľa odhadu ministerstva sociálnych vecí 7,16 milióna eur ročne. Naposledy sa sociálne dávky menili v roku 2014.

Po novom na dávku v hmotnej núdzi nebudú mať nárok domácnosti v prípade, že sa aspoň jeden jej člen zdržiava v zahraničí dlhšie ako 30 dní, s výnimkou pobytu za účelom štúdia.

V období rastúcej ekonomiky a klesajúcej nezamestnanosti na Slovensku počet príjemcov dávok v hmotnej núdzi v posledných rokoch klesá.

Zdroj: Hospodárske noviny Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie