Gymnázium v B.Bystrici nesie meno po A. Sládkovičovi, slávi storočnicu

Školy a vzdelávanie
Banská Bystrica 22. októbra (TASR) – Ak v meste pod Urpínom alebo v jeho okolí povie niekto "GAS" či "GAS-ko", každý vie, že hovorí o Gymnáziu Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici.

Rovnako ako niekdajšia Československá republika i táto škola v školskom roku 2018/2019 slávi storočnicu, a to od udelenia pomenovania po slovenskom štúrovskom básnikovi. Nielen v tom čase, ale dodnes sa vníma ako pocta pre mladých ľudí a osobnosti, ktoré sa na ňom kedysi snažili presadiť slovenčinu.

Podľa riaditeľky GAS Ivety Onuškovej, ak má priblížiť históriu školy a všetko, čo jej vzniku predchádzalo, musí siahnuť hlboko do bohatej histórie. Korene ich školy sa nachádzajú už v 17. storočí, keď vznikli jezuitské gymnáziá a v Banskej Bystrici práve to ich. Zažilo reformy panovníčky Márie Terézie cez nazvanie štátne maďarské kráľovské katolícke gymnázium až po udelenie pomenovania Gymnázium Andreja Sládkoviča. Úradne potvrdený vznik sa datuje rokom 1919.

"V 19. storočí pôvodne jezuitské gymnázium posilnili osobnosti, ako napríklad Štefan Moyses, možno predtým ešte Matej Bel. No práve iniciatíva Moysesa urobila veľký pokrok pre pozíciu nášho predchodcu, lebo podporil myšlienku vyučovať v národnom jazyku a od roku 1850 sa na banskobystrickom jezuitskom gymnáziu, teda gymnáziu, ktorého priamym pokračovateľom sme my, začína vyučovať slovenčina. Až neskôr vznikli slovenské gymnáziá v Kláštore pod Znievom, Revúcej a Martine. Prvá bola Banská Bystrica," priblížila Onušková.

Nadišlo obdobie silnejúcich maďarizačných tendencií a aj napriek veľkej iniciatíve mnohých národovcov sa slovenčina dostala do úzadia. Našlo sa však mnoho odvážnych študentov, ktorí si pripomínali veľké osobnosti slovenských dejín. Jednou z nich bol aj Andrej Sládkovič, na hrob ktorého priniesli kvety.

"Táto udalosť sa zaznamenala a keď vznikla ČSR v roku 1918, zarezonovala. Robila sa školská reforma a rozhodlo sa, že štátne maďarské kráľovské katolícke gymnázium bude pomenované po slovenskom štúrovskom básnikovi," dodala Onušková.

Za sto rokov sa udiali viaceré zmeny i školské reformy. Po druhej svetovej vojne škola o svoje meno štúrovca prišla, keďže sa zmenila na jedenásťročnú strednú školu ako mnohé ďalšie. Neskôr bola strednou všeobecnovzdelávacou školou a od roku 1970 gymnáziom bez mena sídliacim na Nábreží Duklianskych hrdinov. K pôvodnému názvu Gymnázium Andreja Sládkoviča sa opäť dostala až od roku 1993, čo nič nemení na oslavách jej storočnice.

GAS v B. Bystrici hľadá absolventov, ktorým ešte bije "GAS-ácke" srdce

Banská Bystrica 22. októbra (TASR) – Gymnázium Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici, známe medzi ľuďmi skôr pod názvom "GAS" alebo "GAS-ko", hľadá svojich absolventov, každého, kto bol s ním spojený. V tomto školskom roku oslavuje sté výročie od svojho pomenovania po slovenskom štúrovskom básnikovi a pri tejto príležitosti chce vytvoriť akúsi pomyselnú reťaz ľudí, ktorým ešte stále bije to "GAS-ácke srdce" a nezabudli na svoju alma mater. Pre TASR to konštatovala riaditeľka školy Iveta Onušková.

Podľa nej už od minulého školského roka pripravujú sériu podujatí k oslavám storočnice, majú zriadený koordinačný výbor a celý program vyvrcholí 7. februára slávnostnou akadémiou.

"V novembri pripravujeme pre žiakov základných škôl akciu, byť na jeden deň GAS-ákom, aby si vyskúšali, aké je to byť naším študentom. Čaká na nich pútavý, edukačno-hravý program," uviedla Onušková.

Koncom novembra spoločne s banskobystrickým historikom Vladimírom Sklenkom chystajú vo foyeri školy výstavu venovanú jej histórii. O obsahovú náplň sa postaral historik, ostatné majú na starosti študenti. Budú lektormi a sprevádzať všetkých hostí i rovesníkov z iných škôl svojou minulosťou a pútavo rozprávať o škole, na ktorej študujú.

Aj "kabu", teda krst nováčikov ako za Sládkoviča, bude mať príchuť osláv storočnice. "Viac prezradiť nemôžem, tretiaci by sa na mňa nahnevali, lebo je to v ich rukách a prvákov by sme neprekvapili," poznamenala s úsmevom Onušková.

"Vo februári 2019 sa u nás uskutoční trh ľudových remesiel a tiež deň otvorených dverí. Oslavy vyvrcholia slávnostnou akadémiou 7. februára, doobeda pre študentov a poobede pre našich hostí a pozvaných absolventov," dodala riaditeľka GAS.

"GAS-ko" navštevovali známi hokejisti, ako Michal Handzuš, Vladimír Országh, Peter Budaj či speváčka Jana Kirschner.

"To sú mediálne známe mená, ale našimi absolventmi sú mnohí úspešní ľudia, ktorí nie sú až tak mediálne známi, napríklad ľudia zo sveta informačných technológií či z pedagogickej oblasti. Naši absolventi pôsobia v Česku či v krajinách Európskej únie a sú úspešní," zdôraznila Onušková, ktorá sama vyštudovala školu, na ktorej riaditeľuje.

GAS v B. Bystrici má až 98-percentnú úspešnosť v prijatí žiakov na VŠ

Banská Bystrica 22. októbra (TASR) – Až 98 percent študentov Gymnázia Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici sa dostane na vysoké školy a rovnako vysoká je aj ich zamestnanosť. Na úrade práce končí ledva jedno percento absolventov. Takú má škola spätnú väzbu za posledných päť rokov.

Podľa riaditeľky GAS Ivety Onuškovej o ich školu je záujem, akurát že ponuka gymnázií v Banskej Bystrici je väčšia, než aký je počet študentov. Je ich pretlak najmä, ak v okolitých, blízkych mestách sú gymnáziá tiež.

"Sedem gymnázií v Banskej Bystrici je veľmi veľa. Tri sú štátne, dve cirkevné, jedno športové a jedno súkromné. Z tohto pohľadu máme možno menej žiakov, ale zato bohato naplnené triedy. Momentálne našu školu navštevuje 460 študentov. My seba spolu s Gymnáziom J. G. Tajovského vnímame ako tie najväčšie školy," konštatovala Onušková.

GAS má nadštandardné vzťahy s Univerzitou Mateja Bela (UMB) sídliacou v meste. Spolupracuje s jej piatimi fakultami, pre ktoré je cvičnou školou a budúci "kantori" si u nich cvičia prírodovedné a humanitné predmety. Napokon, veľa absolventov GAS odchádza študovať práve na UMB, ale veľká vlna mieri aj do Brna, Prahy či vzdialenejšieho zahraničia.

Ako pokračuje Onušková, škola je zapojená do viacerých projektov. Modernizácia vyučovacieho procesu v rámci voliteľných predmetov študentom ponúka bohatú škálu. Čím sú vo vyššom ročníku, tým viac si ich môžu vybrať.

Mnohé projekty vytvára škola sama vďaka pedagógom a žiakom. Napríklad v rámci jazykového študenti GAS pravidelne na diaľku komunikujú s rovesníkmi z Jekaterinburgu v anglickom jazyku. Vymieňajú si poznatky a práce, napríklad o histórii svojich miest. Ruskí študenti sa najnovšie dozvedia aj o storočnici školy a histórii jej pomenovania. Takto si cibria jazykové zručnosti. Výnimkou nie sú ani divadelné predstavenia v anglickom jazyku, ktoré naštudujú i v slovenskom. Vlani to bol Tajovského Ženský zákon.

"Naši pedagógovia fungujú so srdcom, učia a vedú deti najmä k tomu, čo je najpodstatnejšie, a to k vzdelaniu. No dávajú im aj kus svojho srdca, lebo to je taká devíza, ktorú máme my, učitelia, hoci ju možno niekedy nevidno," uzavrela Onušková.

Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie