Šesť z desiatich Slovákov trpí stresom v práci

Mám prácu
Bratislava 11. júla (TASR) - Stresom v práci trpí takmer šesť z desiatich Slovákov a najčastejšie ho pociťujú niekoľkokrát do týždňa. Medzi najväčšie spúšťače stresu patria medziľudské vzťahy na pracovisku, neprimerané pracovné zaťaženie a nedostatočné ohodnotenie práce. Zistenia vyplynuli z on-line prieskumu zameraného na stres na pracoviskách, ktorý v júni realizovala prieskumná agentúra GfK na vzorke 800 respondentov.

Slováci sa snažia zmierniť pracovný stres pomocou pozitívneho myslenia, prestávkami v práci, rozhovormi s kolegami a fyzickým pohybom. V súčasnosti pociťujú ľudia viac stresu v zamestnaní ako v predchádzajúcich rokoch a viac ako polovica si myslí, že zamestnávatelia nevytvárajú také podmienky na pracoviskách, ktoré by viedli k jeho zníženiu.

"Stresovými situáciami v práci trpia najmä ľudia v produktívnom veku, predovšetkým vo veku od 35 do 44 rokov. Z hľadiska vzdelania sú to skôr ľudia s vysokoškolským vzdelaním a stredoškolským bez maturity. Slovenky sú v práci rovnako vystresované ako ich mužskí kolegovia," upresňuje Eva Vlčková zo spoločnosti GfK.

Približne 60 % ľudí, ktorí trpia stresom v práci, ho pociťujú niekoľkokrát týždenne a tento stav uviedli v najvyššej miere ľudia s najnižším stupňom vzdelania. Raz za týždeň pociťuje stres v práci necelá pätina ľudí a ďalšia necelá pätina ho zažíva raz za dva týždne alebo ešte menej často.

Takmer polovica respondentov zažívajúcich stres v práci označila ako jeho spúšťač predovšetkým medziľudské vzťahy, a to na všetkých úrovniach riadenia vo firme. Muži (47 %) sú na tom o niečo lepšie ako ženy (54 %), ktorým medziľudské vzťahy robia viac vrások na čele. Vzťahy na pracovisku stresujú najmä ľudí s nižším vzdelaním, s rastúcim stupňom vzdelania postupne klesá podiel týchto ľudí. ,

Slovákov ďalej stresuje neprimerané pracovné zaťaženie a s tým súvisiaca dĺžka pracovnej doby a nedostatočné ohodnotenie práce, ktoré v prieskume uvádzalo viac žien ako mužov. Z ďalších faktorov spôsobujúcich stres v práci môžeme uviesť neistotu zamestnania, nedostatočne vymedzené úlohy a zodpovednosti a nedostatočnú komunikáciu v rámci firmy.

Sedem z desiatich Slovákov potvrdilo, že v súčasnosti pociťujú viac stresu v práci ako v minulosti, približne desatina ľudí netrpí väčším stresom a pätina ľudí nevedela jednoznačne odpovedať. Šesť z desiatich Slovákov sa vyjadrilo, že si nemyslí, že zamestnávatelia vytvárajú také podmienky, ktoré by viedli k zníženiu stresu na pracoviskách.

TASR informovala Lucia Burianová z GfK.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie