Počas práce v cudzine príspevky do 2. piliera neplynú

Spravodajstvo
Bratislava 22. augusta (TASR) - Osobám vykonávajúcim zárobkovú činnosť mimo územia Slovenska Sociálna poisťovňa príspevky na starobné dôchodkové sporenie (2. pilier) nepostupuje. Výnimkou sú len osoby, ktoré aj počas svojho pôsobenia mimo územia Slovenska naďalej podliehajú slovenskej legislatíve, a teda platia poistné do Sociálnej poisťovne.
      
"Podmienkou postupovania príspevkov do 2. piliera je existencia aktívneho poistného vzťahu v Sociálnej poisťovni, a keďže ho osoby pracujúce v zahraničí spravidla nemajú, v uvedenom období si na svoj osobný dôchodkový účet v 2. pilieri nesporia. Ak opäť začnú pracovať na Slovensku a budú podliehať slovenskému systému sociálneho zabezpečenia, postupovanie príspevkov do 2. piliera im Sociálna poisťovňa automaticky obnoví," informoval TASR Peter Višváder, hovorca poisťovne. 
      
V prípade, že osoby pracujúce v zahraničí nechcú mať žiadny výpadok v postupovaní príspevkov, majú možnosť platiť si poistné na dôchodkové poistenie samy ako dobrovoľne poistené osoby.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie