SOŠ automobilová v Košiciach má prvých absolventov duálneho vzdelávania

Školy a vzdelávanie
Košice 29. júna (TASR) - Na Strednej odbornej škole automobilovej (SOŠA) v Košiciach úspešne ukončilo duálne vzdelávanie prvých 20 absolventov učebných autoopravárenských odborov. Po trojročnom štúdiu v odbore autoopravár - mechanik a autoopravár -karosár si v piatok prevzali vysvedčenia a výučné listy. Slávnostne im ich odovzdal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka a predseda Cechu predajcov a autoservisov SR Július Hron.

Škola sa do systému duálneho vzdelávania zapojila v školskom roku 2015/2016 ako jedna z troch pilotných škôl automobilového priemyslu na Slovensku. Pôvodne sa 25 žiakov prihlásilo do jedného odboru autoopravár - mechanik. Na konci prvého ročníka z nich osem prestúpilo do odboru autoopravár - karosár. V duálnom systéme až do konca ostalo 20 z nich. Takéto vzdelávanie prinieslo žiakom možnosť popri štúdiu pracovať v ôsmich automobilových firmách. Svoje poznatky zo školských lavíc tak mohli uplatniť priamo v praxi.

"Systém duálneho vzdelávania za tri roky od zavedenia na našej škole ukázal, že je jednou z najúčinnejších foriem vzdelávania. To, že žiak má odborný výcvik v profesionálnom tíme zamestnávateľov vybavených najmodernejšou autoservisnou technikou, prináša svoje ovocie. Nejde len o lepšie prospechové výsledky žiakov, ich dochádzku, chtivosť po všetkom novom. Úspešnosť žiakov vieme posúdiť aj podľa spokojnosti zamestnávateľov a výsledkov žiakov v autoopravárenských súťažiach, kde sa umiestňujú na popredných priečkach," uviedol riaditeľ SOŠA Jozef Eperješi.

Študenti získali výučný list po záverečných učňovských skúškach. Tí s najlepším prospechom dostali aj certifikát Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).

"Verím, že vďaka zmenám v legislatíve bude vstup zamestnávateľov do systému duálneho vzdelávania v budúcnosti efektívnejší. Tým budú mať aj samosprávne kraje väčšie možnosti, nakoľko duálne vzdelávanie je jednou z našich priorít. Košický samosprávny kraj bude systematicky pristupovať k zavádzaniu a podpore duálneho vzdelávania tak, aby prinášalo viac absolventov na aktuálny trh práce," konštatoval Trnka.

V školskom roku 2016/2017 škola rozšírila duálne vzdelávanie na všetky štyri odbory: autoopravár - mechanik, autoopravár - elektrikár, autoopravár - karosár a autoopravár - lakovník. Aktuálne k ôsmim automobilovým firmám pribudli v rámci duálneho vzdelávania žiakov ďalšie tri. Pre nový školský rok 2018/2019 nábor zo strany firiem ešte stále prebieha, ukončený má byť 31. augusta.

Košická SOŠ sa stala pilotnou školou automobilového priemyslu Cechu predajcov a autoservisov SR a zároveň aj Združenia automobilového priemyslu SR v roku 2003, odkedy funguje aj spolupráca so zmluvnými autoservismi s cieľom kvalitnejšieho priblíženia odborného výcviku podmienkam praxe.

Slovenský pracovný trh všeobecne trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a výnimkou nie je ani oblasť autoopravárov. Podľa Hrona môže pomôcť riešiť tento problém práve duálne vzdelávanie. "Osem firiem vlastne už má 20 absolventov, ktorí končia tento učebný odbor v Košiciach, čo je najviac na Slovensku. To spojenie s praxou dáva tým žiakom chlieb do rúk, majú vo firmách konkrétne sociálne vzťahy, skúsenosti, oporu, a myslím, že väčšina z tých, ktorí končia duálne vzdelávanie, práve kvôli týmto väzbám ostáva vo firmách a chce v týchto remeslách ďalej pracovať," povedal.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie