Zamestnávatelia, už vám neunikne ani jeden vhodný kandidát

Pre zamestnávateľov

Hľadanie nových zamestnancov je náročný proces, ktorý niekedy trvá dlhšie, ako by si človek prial. Preto je výhodné, ak zamestnávatelia využívajú viaceré dostupné spôsoby získavania pracovnej sily. Radi by sme vám, milí zamestnávatelia, priblížili, čo vám v tomto smere ponúka ISTP a predstavili možnosť filtrovania profilov uchádzačov.

Pri tvorbe inzerátu pracovnej pozície na ISTP si môžete vybrať, či chcete realizovať výber pracovníkov úplne sami alebo či máte záujem o pomoc úradu práce, ktorý bude tlačiť uchádzačom o zamestnanie odporučenky na vašu pozíciu či dokonca zrealizuje skupinové výberové konanie za vašej účasti. Kandidáti sa k vám teda môžu dostať viacerými cestami – tak, že vám cez ISTP pošlú svoj životopis, že vám ich bude individuálne odporúčať úrad práce, že úrad zorganizuje skupinové výberové konanie alebo si uchádzačov môžete vyhľadávať priamo na našej stránke prezeraním ich osobných profilov.

Osobné profily môžete filtrovať podľa vami zadaných kritérií (napr. vzdelanie, prax, zručnosti, certifikáty/osvedčenia, osobnostné predpoklady a pod.). Vyberáte si z databázy všetkých uchádzačov o prácu, ktorí sú registrovaní v systéme ISTP (nezamestnaní - evidovaní na úrade práce, dobrovoľne nezamestnaní - neevidovaní na úrade práce, zamestnaní, ktorí uvažujú o zmene zamestnania a pod.). K dispozícii sú aj ich životopisy (ak sa ich uchádzači rozhodnú sprístupniť). Vybraných uchádzačov môžete následne osloviť e-mailom alebo telefonicky, v prípade nesprístupnenia kontaktných údajov vám kontakt sprostredkuje úrad práce.

Filter so zadanými kritériami si môžete uložiť, aby ste sa k nemu mohli kedykoľvek vrátiť a nemuseli pri najbližšom hľadaní zadávať rovnaké kritériá nanovo. Na uloženie filtra vyplňte jeho názov a vašu e-mailovú adresu. Výber názvu je na vás – ak napr. hľadáte kandidáta na pozíciu účtovníka do Trenčína, môžete filter pomenovať „Účtovníci – TN“. Ak hľadáte ľudí na rôzne pozície s odlišnými kvalifikačnými požiadavkami, môžete mať vytvorených aj niekoľko filtrov súčasne.

Na vytvorenie filtra je potrebné byť prihlásený vo vašom ISTP konte a vstúpiť do sekcie "Profily uchádzačov". Filter vytvoríte kliknutím na tlačidlo „Vytvoriť filter“ a vyplnením kritérií na vyhľadávanie. Odporúčame vybrať iba zopár kritérií (takých, ktoré sú na výkon vami ponúkanej pozície nevyhnutné), pretože čím viac kritérií zadáte, tým menej uchádzačov vám systém nájde – s rastúcimi požiadavkami klesá počet vyhovujúcich kandidátov, nakoľko je ťažké nájsť ľudí, ktorí by presne spĺňali všetky vaše požiadavky. Počas vypĺňania vyhľadávacích kritérií dostávate informáciu o počte uchádzačov z databázy ISTP, ktorí spĺňajú vami určené podmienky (kliknutím na tlačidlo „Vypočítať“). Ak potrebujete poradiť s vysvetlením konkrétnej položky, nasmerujte kurzor myši na ikonku otáznika. Po vyplnení formulára kliknite na tlačidlo „Vyhľadať“ – zobrazí sa zoznam vyhovujúcich uchádzačov o prácu.

Osobné profily uchádzačov, ktoré vám systém po vyhľadaní ponúkne, môžu byť sprístupnené alebo nesprístupnené – je na slobodnej vôli našich používateľov, či sa rozhodnú svoj profil pre zamestnávateľov zviditeľniť a ak áno, ktoré konkrétne informácie o nich budú verejne dostupné. V záložke "Sprístupnené profily" sa zobrazuje zoznam uchádzačov o prácu, ktorí sa rozhodli sprístupniť zamestnávateľom svoj osobný profil. Vyhľadaných uchádzačov si môžete zoradiť podľa dátumu posledného prihlásenia. Profil uchádzača si zobrazíte kliknutím na jeho meno a priezvisko. Osobný profil uchádzača si môžete vytlačiť, uložiť ako dokument vo formátoch Word alebo PDF či poslať Vášmu kolegovi. Uchádzača máte možnosť osloviť e-mailom prostredníctvom prednastaveného formulára či telefonicky. V prípade, že je vybraný údaj o uchádzačovi označený zelenou fajkou, znamená to, že je verifikovaný príslušným úradom PSVR. V záložke „Nesprístupnené profily“ máte k dispozícii databázu uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch PSVR, ktorí nesprístupnili svoj profil na účely ISTP (dostupné sú len nasledovné údaje: okres trvalého pobytu, vzdelanie, prax, certifikáty, znalosť cudzích jazykov, PC, vodičské oprávnenie, všeobecné spôsobilosti a osobnostné predpoklady). Ak si vyberiete uchádzačov o zamestnanie s nesprístupneným profilom, musíte vždy kontaktovať najskôr úrad PSVR v pôsobnosti vášho sídla alebo miesta výkonu práce (podľa toho či máte, resp. nemáte nahlásené pracovné miesto). Na úrade PSVR sa môžete počas úradných hodín obrátiť na dvoch kontaktných zamestnancov, ktorých môžete osloviť telefonicky alebo e-mailom (úrad vás bude najneskôr do troch pracovných dní kontaktovať pre vybavenie vašej požiadavky).

Po vyhľadaní profilov uchádzačov si môžete ľudí, ktorí vás zaujali, označiť kliknutím na ikonku srdiečka a automaticky uložiť – budú sa vám archivovať v sekcii "Moji uchádzači". Takýmto spôsobom si vyselektujete kandidátov, ktorých máte záujem kontaktovať. Kontaktované osoby si následne môžete presunúť do záložky „Oslovení uchádzači“.

V súvislosti s vyhľadávaním pracovníkov je veľmi užitočnou funkciou automatické zasielanie profilov vhodných uchádzačov na vami určený e-mail. Ich cieľom je upozorniť vás, že na náš portál pribudli používatelia, ktorí by pre vás mohli byť zaujímaví. V prípade využitia tejto možnosti je platnosť filtra na zasielanie uchádzačov nastavená automaticky na dva mesiace. Pred ukončením platnosti filtra budete informovaný o možnosti jeho predĺženia na ďalšie obdobie. Stavy filtra (aktívny/neaktívny) možno kedykoľvek meniť kliknutím na príslušný symbol v položke „Stav“. Jednotlivé filtre môžete odstrániť kliknutím na ikonku krížika alebo upravovať kliknutím na ikonku ceruzky.

Veríme, že vás vyššie uvedené funkcionality zaujali, že vám pomôžu pri hľadaní vhodných zamestnancov a že čoskoro prinesieme ďalšie užitočné novinky, ktoré by vás potešili. Budeme aj naďalej pracovať na rozširovaní našich služieb, aby sa ISTP stalo vaším verným pomocníkom v otázkach získavania pracovnej sily.

Pripravila Ivana Koutná - TREXIMA Bratislava, spol. s r.o.  Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie