Vo februári rástla zamestnanosť na Slovensku vo viacerých odvetviach

Spravodajstvo
Bratislava 12. apríla (TASR) - Vo februári tohto roka medziročne vzrástla zamestnanosť na Slovensku vo viacerých odvetviach. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

V druhom mesiaci tohto roka v porovnaní s februárom 2017 vzrástla zamestnanosť v informačných a komunikačných činnostiach a v doprave a skladovaní zhodne o 9,9 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 8,7 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,5 %, vybraných trhových službách o 4,6 %, priemysle o 4,5 %, maloobchode o 3,6 %, stavebníctve a ubytovaní zhodne o 3 % a vo veľkoobchode o 0,1 %.

V priemere za dva mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástla zamestnanosť v informačných a komunikačných činnostiach o 11,1 %, doprave a skladovaní o 10,3 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 8 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,2 %, vybraných trhových službách o 5,1 %, priemysle o 4,6 %, stavebníctve o 3,1 %, maloobchode o 3 %, ubytovaní o 2 % a vo veľkoobchode o 0,6 %.

Priemerná mesačná mzda vo februári rástla vo viacerých odvetviach

Bratislava 12. apríla (TASR) - Vo februári tohto roka zaznamenali zamestnanci rast miezd vo väčšine sektorov. Najvýraznejšie mzdy stúpli v oblasti reštauračných a pohostinských služieb. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Najvýraznejšie sa priemerná nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila vo februári v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,3 %, keď dosiahla 458 eur, v sektore ubytovania stúpla o 9 % na 691 eur, vo veľkoobchode sa zvýšila o 7,7 % na 919 eur, v maloobchode vzrástla o 7,6 % na 681 eur, v priemysle sa zvýšila o 6,5 % na 1016 eur, vo vybraných trhových službách stúpla o 4,8 % na 899 eur, v stavebníctve vzrástla o 4,3 % na 632 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel vzrástla o 4,3 % na 944 eur a v doprave a skladovaní bola mzda vyššia o 2,3 %, keď dosiahla 863 eur. Naopak, medziročne priemerná nominálna mzda klesla v informačných a komunikačných činnostiach, a to o 0,5 % na 1759 eur.

Medziročne vo februári vo viacerých odvetviach vzrástla aj priemerná reálna mesačná mzda. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev stúpla o 7,2 %, v ubytovaní o 6,9 %, vo veľkoobchode o 5,6 %, v maloobchode o 5,5 %, v priemysle o 4,1 %, vo vybraných trhových službách vzrástla o 2,6 %,v stavebníctve a v predaji a oprave motorových vozidiel sa zvýšila zhodne o 2,2 %, v doprave a skladovaní bola vyššia o 0,2 %. Nižšia bola len v informačných a komunikačných činnostiach, a to o 2,5 %.

V priemere za dva mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa mzda zvýšila v priemysle, v maloobchode, v ubytovaní, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, v stavebníctve, vo veľkoobchode, vo vybraných trhových službách, v doprave a skladovaní, v informačných a komunikačných činnostiach, ale aj v predaji a oprave motorových vozidiel.

Reálna mesačná mzda vzrástla medziročne v priemysle o 5,1 %, v maloobchode o 4,6 %, v ubytovaní o 4,3 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 4 %, v stavebníctve o 3,4 %, vo veľkoobchode o 2,6 %, vo vybraných trhových službách o 2,3 %, v doprave a skladovaní o 1,6 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 1,1 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,7 %.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie