SZČO s pozastavenou činnosťou platia poistné až po obnovení podnikania

Spravodajstvo
Bratislava 25. januára (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) informuje o zmene výšky poistného od 1.1.2018 aj SZČO s pozastaveným výkonom činnosti a prerušeným sociálnym poistením. Poisťovňa ich však upozorňuje, aby toto oznámenie považovali za bezpredmetné až do obdobia, keď opäť svoju činnosť obnovia.

Ako informoval TASR hovorca poisťovne Peter Višváder, SP zasiela informáciu o zmene výšky vymeriavacieho základu a poistného aj SZČO, ktoré majú v súčasnosti vylúčenie povinnosti platiť poistné napríklad z dôvodu poberania dávky materské alebo prerušené povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie.

Ak tento stav trvá v čase doručenia informácie, poistné naďalej neplatia. Ak však svoju činnosť obnovia v období do 30.6.2018, resp. 30.9. 2018, (ak budú mať odklad daňového priznania), poistné začnú platiť tak, ako je uvedené v doručenom oznámení. Doručené oznámenie všetky vyššie uvedené skutočnosti obsahuje.

Obnovenie činnosti a ukončenie prerušenia poistenia sú SZČO povinné Sociálnej poisťovni oznámiť prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie